Uber, Sürücüsüz Araçları Test Etmek İçin Yapay Şehir İnşa Etti

uber-sehir
Yazılım

Uber, Sürücüsüz Araçları Test Etmek İçin Yapay Şehir İnşa Etti

​Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerlerken, yakın zamanda trafikte sürücüsüz araçları görmeye başlayacakmışız gibi görünüyor. Şu anda 45 farklı firma, sürücüsüz araçlar üzerine çalışıyor.
2025’te Yollarda Olacaklar
Bu tip araçların artık son aşmaya geldikleri ve geriye sadece hükümetlerden gerekli izinleri almanın kaldığı konuşuluyor. Test sürüşleri devam eden sürücüsüz araçların, 2025 yılına kadar trafikteki hakimiyeti alması öngörülüyor.
Hazırlıklar Son Sürat Devam Ediyor
Başta Google olmak üzere pek çok büyük firma, bu teknolojiyi araçlara sürüş asistanı olarak entegre etseler de şimdilik son kullanıcılar için bu opsiyon mümkün değil ancak bazı firmalar şimdiden hazırlıklara başlamış görünüyor.​

Uber adı verilen ve ülkemizde de hizmet veren ulaşım şirketi, Volvo ile yaptığı anlaşma ile yakın zamanda bu araçlarla hizmet vermek için kolları sıvamış durumda. ABD’nin Pittsburgh şehrinde kurulan yapay bir şehirde devam eden test sürüşlerinden gelen görüntüler oldukça ilginç.
40 futbol sahası büyüklüğünde inşa edilen şehirde dolaşan sürücüsüz araçlar, oldukça iyi bir performans sunarak görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Önlerine çıkan tüm engelleri, insan ya da araç fark etmeksizin kolayca aşan, durmaları ya da yavaşlamaları gerektiği anlarda bunu kusursuz bir şekilde başaran bu otomobiller, yakın zamanda taksi olarak hizmete girecek.
Yasalar, Araçların Sürücüsüz Trafiğe Çıkmalarına İzin Vermiyor
Uzmanlar anlaşmanın kulağa “büyük haber” gibi geldiğini ancak sürücüsüz araçların hizmet vermeye başlamasının yıllar alabileceğini söylüyor. Mevcut yasalar da araçların tamamen sürücüsüz olarak trafiğe çıkmasına izin vermiyor.

Kaynak: Haberler.com

 

Arşivler