Uçtan Uca IoT Çözümü ve Deneyim

vmerch
PRO

Uçtan Uca IoT Çözümü ve Deneyim

Kategori Mağazacılığı Derneği’nin yakın zamandaki Perakende Teknolojileri Konferansı’na Bilge Adam’ın grup şirketlerinden Opthema Teknoloji olarak Mağazacılık Dijital Dönüşüm alanının sponsoru olarak katıldık. Bu etkinlikle konuşmacı olarak rol aldım. Sunumundaki bir slayt içeriğinden bahsetmek istiyorum. Slaytın içeriği şu şekildeydi:

Opthema olarak perakende sektöründe ‘deneyim’e konsantre olduk. Müşteriler mağazaya girdiği andan çıkana kadar bir deneyim yaşıyor ve bu deneyimlerden geriye çok sayıda iz ve ipucu bırakıyor. Perakende alanında müşteri sirkülasyonu ve sayısı müthiş ancak ne yazık ki deneyim de bir o kadar sıradan ve alışılagelmiş. Amacımız teknolojiyi kullanarak müşterilere farklı, etkileşimi daha yüksek ve eğlenceli bir mağaza deneyimi yaşatmak. Bu amaçla vMerch ürün ailesini geliştirdik.
Deneyim ile beraber konsantre olduğumuz alt alan veri toplamak. Deneyimi yaşayan müşteriler, bu müşterilerin özellik setleri, alışkanlıkları, mağaza ile etkileşim seviyeleri, deneyimleri boyunca hissettikleri duyguların analizi gibi birçok veriyi toplamak.

Veriyi toplamak önemli bir konu ancak toplanan ham veriyi anlamlandırmak, analiz etmek çok önemli bir gereksinim. IoT çözümünün alanına ve kapsamına göre burada çok ciddi oranda veri analiz edilmesi gerekebiliyor, bu da büyük veri, iş zekâsı, otomasyon, makine öğrenme gibi farklı bileşenleri kullanmanızı gerektiriyor. İkinci fazda elde ettiğimiz ham veriden bilgi elde ediyoruz.
Üçüncü faz olan katma değer fazında ise elde ettiğimiz bilgileri ilgili iş alanı (perakende), mağaza, lokasyon, alt iş kolu ve diğer iş gerçekleri ile harmanlayarak o iş yerine özel katma değerli bilgiler sağlıyoruz. Bu bilgiler ya satışı arttıran, ya maliyet avantajı sağlayan ya da performansı iyileştiren, yani kısaca ucu muhakkak finansallara dayanan veriler oluyor.
Böylelikle IoT çözümümüzü görmeye alışık olduğumuz mağazalarda bir köşeye atılmış, kimsenin kullanmadığı, çoğu zaman elektriği dahi olmayan bir üründen sürekli olarak katma değerli veri üreten bir çözüm haline getiriyoruz.

 

Arşivler