Yapay Zekâ Artık İnsan Gibi Görebiliyor

ai-eye
Yazılım

Yapay Zekâ Artık İnsan Gibi Görebiliyor

Teknoloji dünyasında yeni bir çağın yolunu açan yapay zekâ hızlı bir şekilde gelişiyor. Süper-zeki robotlar yaratmanın hala çok uzağında olsak da, yapay zekâ insanlara giderek daha çok benziyor. Bu konudaki son gelişme ise yapay zekânın görme yetisi kazanması yolunda atılan adımlar.
ABD’deki Texas Üniversitesi’nden bilgisayar bilimciler yapay zekâya, nasıl insanlar gibi görebileceğini öğrettiler. “Görebilen” yapay zekânın, tarımdan tıbba kadar geniş bir yelpazede teknolojiyi geliştirmek için kullanılabileceği belirtiliyor.
360 DERECELİK BİNLERCE GÖRÜNTÜ KULLANILDI
Araştırmacılar Kristen Grauman, Santhosh Ramakrishnan ve Dinesh Jayaraman temel olarak yapay zekâya çevresine birkaç bakış atmayı ve ardından tıpkı insanlar gibi gördüklerine dair çıkarım yapmayı öğretti. Sıklıkla kullanılan yapay zekâ araçları, bir nesneyi tanımak veya hacmini tahmin etmek gibi görevler üzerine eğitildiler.
Bunu yapmak için, araştırma ekibi, beynimizin sinir ağlarından ilham alan derin öğrenme tipinde bir makine kullandı ve farklı ortamlardan elde edilmiş binlerce 360 derecelik görüntüden yararlanarak yapay zekâyı eğitti. Araştırmacıların bir sonraki adımı ise bu yapay zekânın tamamen mobil bir robota yerleştirilmesi.
ARAMA – KURTARMA FAALİYETLERİNDE KULLANILABİLİR
Grauman’a göre, bu yapay zekâ görsel dünya hakkında faydalı kalıplar öğrendiği için çok yönlü ve farklı görevlerde başarılı olabilecek bir şekilde davranıyor. Ancak sistem henüz tam olarak mükemmel değil.
Yapay zekâ, özellikle arama-kurtarma faaliyetleri alanından güçlü bir araç olma potansiyeli taşıyor. Bilim insanları bu nedenle, yapay zekânın zaman kısıttı altında verimli ve hızlı çalışmasını sağlamaya çalışıyorlar. Yapay zekâ aracının bir afet durumunda, etkilenen insanları tespit edip bulunmalarına dakikalar içinde, potansiyel olarak daha kısa bir sürede yardımcı olması bekleniyor.
Kaynak:Sputnik Türkiye​

 

Arşivler

X