Yapay Zekâ, Geleceğimiz İçin Bir Tehdit mi?

artificial-intelligence
Yazılım

Yapay Zekâ, Geleceğimiz İçin Bir Tehdit mi?

ABD istihbarat topluluğu dünya genelinde tehditler değerlendirmesi raporunu yayınladı. Rapora göre kuantum teknolojisi ve yapay zekâ (AI) ulusal güvenliğe “yeni bir tehdit” teşkil ediyor.
Tehditler listesinde nükleer silahlanma, terör, iklim değişikliği gibi maddelerle kuantum hesaplama, yapay zekâ başlıkları bir arada yer alıyor.
ABD istihbarat topluluğunun raporunda, gelecek 10 yıl ve sonrasında ülke tarafından karşı karşıya kalınan uzun vadeli tehditler sıralamasında hem askeri hem sivil alanda araştırması yürütülen “çift yönlü teknolojiler” önemli bir tehdit olarak görülüyor.
Raporda şifreleme, otonom ve insansız sistemler gibi agnostik teknolojiler, yapay zekâ ve kuantum hesaplama, toplumun ilerlemesinden ziyade zarar vermek için kullanılabilecekleri korkusuyla ‘endişe listesinin’ en üst sıralarında yer alıyor.
Teknolojiler iyi niyetli olarak kullanılırsa insanlığa fayda sağlayabilecekken ABD hükumeti, “rakiplerin ticari sektörde kullanılan uygun fiyatlı tasarımlar yoluyla AI ile daha fazla erişim kazanabileceğini ve AI’nin silah ve teknoloji gibi alanlarında kullanabileceğini” ve “kuantum iletişiminin düşmanların güvenli iletişimi geliştirmesine olanak sağlayabileceğini” ifade etti.
Ayrıca rapordaki tehditler arasında bio-teknoloji alanda yürütülen insan genetiği ile ilgili çalışmalar, otonom araçların yaygınlaşması gibi başlıklar da yer alıyor.
Kaynak:Sputnik Türkiye​

 

Arşivler