Yapay Zekâ Rekabeti Kızışıyor

yapay-zeka
Yazılım

Yapay Zekâ Rekabeti Kızışıyor

​Teknoloji dünyasında internetten sonra en önemli yenilikle karşı karşıyayız. O da yapay zekâ. İnsanların yerine düşünebilen ve karar verebilen algoritmaların oluşturduğu yapay zekâ altyapısı, artık birçok alanda kendini gösteriyor. Günlük hayattan endüstrilere kadar farklı alanlarda yapay zekâ altyapısı kullanılarak yeni dönemin kapıları aralanıyor. Şirketler ise ​bu yeni dünya için kolları sıvamış durumda. Yapay zekâ alanında çalışmalar yapan ve teknoloji geliştiren startupları hedefleyen dev şirketler, önemli bir yatırım bütçesini artık bu alana ayırıyor. Yazılım, finansal servisler, üretim, otomotiv, endüstriyel otomasyon, sağlık, iletişim, perakende, çip ve internet olmak üzere birçok farklı kategorilerde yer alan şirketler, adeta kendi aralarında yarışıyor. Hürriyet’ten Ahmet ​Can, sektörlerine göre yapay zekâya en çok yatırım yapan şirketleri bir araya getirdi.
DEVLER İLK SIRADA
Yapay zekânın öne çıktığı konu yazılım. Bu alanda yapay zekâya yatırım yapan şirketlerin başında tahmin edilebileceği gibi Google, Microsoft, Amazon ve Facebook geliyor. Ancak bu alan diğer teknoloji devlerinin de radarında. Mitre, IBM ve Deloitte yazılım alanında yer alan yapay zekâ çözümlerine yatırım yapan şirketler arasında yer alıyor. Yapay zekâ çözümlerinin öne çıktığı diğer bir alan finansal servisler. Yapılan araştırmada finansal alanda bulunan yapay zekâ çözümlerine yatırım yapan şirketlerin başında American Express, Deutsche Bank ve Goldman Sachs geliyor. Bu şirketlere ek olarak Bloomberg, TD Ameritrade ve BNP Paribas izliyor. Üretim alanı da yapay zekâ çözümlerinin giderek arttığı alanlardan. Bu alana yatırım yapan şirketlerin başında Abb, National Instruments, Toshiba ve GE bulunuyor. Sürücüsüz otomobillerle yapay zekâ yollara çıkmaya başladı. Bu da şirketlerin yatırımlarını yapay zekâya doğru kaymasını sağladı. Araştırmada otomobiller için geliştirilen yapay zekâ yazılımları için en çok yatırım yapan şirketlerin başında Tesla’nın olduğu belirtiliyor. Tesla’dan sonra Ford, GM ve Toyota geliyor. Diğer otomobil devlerinin bu listeye girememesi ise dikkat çeken detaylar arasında.
Endüstriyel otomasyon tarafında yatırım yapan şirketler arasında Bosch, Siemens, Rockwell Automation ve Honeywell yer alıyor.
SAĞLIK SEKTÖRÜ ÖNE ÇIKIYOR
Kanser teşhisi konusunda önemli adımlar yapay zekâ ile atılmaya başlandı. Makine öğrenme prensibiyle artık kanser vakaları önceden tahmin edilebiliyor. Bu alanda en çok yatırım yapan şirketlerin başında GE ve Siemens bulunuyor. Buna ek olarak Nuance, Mayo Clinic, Massachusetts ve General Hospital sağlık alanında geliştirilen yapay zekâya en çok para yatıran şirketler arasına adını yazdırdı. 5G ve yeni iletişim teknolojilerinin gelmesiyle mobil iletişim sektöründe yapay zekâ adından daha çok söz ettirecek. Teknoloji şirketleri de buna yatırım yapmaya şimdiden başladı. Araştırmaya göre Huawei, Nokia ve Verizon bu alana en çok yatırım yapan şirketler arasında. Diğer şirketler arasında BT Group, Orange ve Nippon yer alıyor. Perakende alanı da yapay zekâ sıkı hazırlanan sektörlerden Walmart, Gamestop, Target, Rakuten, Best Buy ve Barnes&Noble, perakende için geliştirilen yapay zekâya yatırım yapanların başında bulunuyor.
Her geçen gün artan donanım ihtiyacı, cihazlardaki çiplere yapay zekâ elinin değmesini sağlıyor. Bu alana en çok yatırım yapan çip üreticilerinin başında Intel, Qualcomm ARM ve Texas Instruments var. Bu şirketleri Microchip Technology, Imagination Technologies ve Mellanox izliyor. Internet alanında yapay zekâ teknolojilerine yaptırım yapan şirketler ise Google, Facebook, LinkedIn ve Amazon bulunuyor.
YAZILIM- Google
– Microsoft
– Amazon
– Mitre
– IBM
– Deloitte

FİNANSAL SERVİSLER- Bloomberg
– American Express
– TD Ameritrade
– Deutsche Bank
– Goldman Sachs
– BNP Paribas

ÜRETİM- Abb
– National Instruments
– Toshiba
– GE

OTOMOTİV- Tesla
– Ford
– GM
– Toyota

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON- Bosch
– Siemens
– Rockwell Automation
– Honeywell

SAĞLIK- Ge Healthcare
– Nuance
– Mayo Clinic
– Siemens Healthcare
– MCKesson
– Massachusetts
– General Hospital

İLETİŞİM- Huawei
– Nokia
– BT Group
– Orange
– Nippon
– Verizon

PERAKENDE- Walmart
– Gamestop
– Target
– Rakuten
– Best Buy
– Barnes&Nobles

ÇİP- Intel
– Texas Instruments
– Microchip Technology
– Altera
– Imagination Technologies
– ARM
– Mellanox
– Qualcomm

İNTERNET- Google
– Facebook
– LinkedIn
– Amazon

Haber: Ahmet CAN
​Kaynak:Hürriyet​​

 

Arşivler

X