Yazılım Geliştiriciler Neden Web Tasarım Öğrenmeli?

yazilim-gelistiriciler-neden-web-tasarim-ogrenmeli
Yazılım

Yazılım Geliştiriciler Neden Web Tasarım Öğrenmeli?

Web tasarım bilmek, yazılım geliştiricilere çeşitli alanlarda yardımcı olur ve onları daha iyi program geliştiriciler haline getiren avantajlar sağlar. İşte bunlardan bazıları:
İstihdam esnekliği: Daha değerli olun!- Firmaların hem kodlama hem de web tasarım becerilerine sahip insanlara ihtiyacı vardır.
– Örneğin, dijital dönüşüm ile ön plana çıkan e-ticaret siteleri hem tasarıma hem de hızlı yazılıma ihtiyaç duyar.
– Programlama yeteneğinden daha fazlasına sahip olmak, iş ve maaş seçeneklerinizi avantaja çevirecektir.
– Yazılımdaki uzmanlığınız ve web tasarımdaki sağlam temelinizi bir araya getirerek, teknoloji alanında hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz.
– Hem yazılım hem de web tasarım bilen kişiler, iki alanda da geliştirdikleri yetenek ve tecrübeleri sayesinde proje yöneticiliğinin en kuvvetli adayları haline gelebilir.
– Firmalar ya da müşteriler, sizin kodladıklarınızı tasarlayacak birini aramak ve ikiniz arasındaki iletişimi yönetmek istemeyecektir.

Yazılım ve web tasarım ilişkisi: Bilinçli kararlar alın!- ​Yazılımcılar web tasarım öğrenmelidir çünkü bir bakıma zaten tasarım sürecinde yer alırlar.
– Bir yazılımcı, üzerinde çalıştığı uygulama ile ilgili her karar verişinde, o uygulamanın bazı özelliklerini de tasarlamış olur. Sayfa düzenini veya renkleri seçmese de verilerin kendisini tasarlar. Ne tür verilere nasıl erişilebileceği, verilerin nasıl depolanacağı ve kullanıcıya nasıl sağlanacağı konusunda seçimler yaparlar. Bunların hepsi tasarımı etkileyen kararlardır.
– Yazılımcıların web tasarım öğrenmesi, yazılım süreçlerini daha doğru yürütmelerini sağlar.

İletişim: Tasarımcı dilini ve bakış açısını anlayın!- Tasarım bilgisi yazılımcılara müşteri deneyimini anlamada, ürün ortaya çıkarmada ve finalize etmede farklı ve oldukça faydalı bir bakış açısı kazandırır.- Yazılımcıların ve web tasarımcıların görevleri ve çalışmaları çoğu zaman kesişir. Birbirinin rollerini ve dillerini anlamak, iletişimi ve iş birliğini geliştirir.
– Yazılımcıların web tasarım öğrenmesinin bir diğer nedeni ise birlikte çalıştıkları tasarımcılara karşı empati kazanabilmeleridir. Böylece ortaya daha iyi bir takım çalışması ve iş çıkar.

​​Yaratıcılık: Yaratıcılığınızı geliştirin ki yazılımlarınız da gelişsin!- Yazılımcıların kendilerine katabileceği en iyi özelliklerden biri de tasarımcı gözüne sahip olmaktır.
– Web tasarım öğrenme süreci, yaratıcılığınız için mükemmel bir egzersiz olacaktır.
– Dahası, yazılımcı olarak başarıyla yaptığınız iş sonucu ortaya çıkan ürününü asıl gösterecek olan tasarımıdır.
– ​Yazılımlarınızı iyi bir web tasarımı ile taçlandırabilirsiniz.

Verimlilik: Çalışmanızın değerini arttırın!- Web tasarım öğrendiğinizde, kodlama ve tasarım aşamalarındaki sorunlara daha hâkim olursunuz.
– Böylelikle daha tutarlı ve temiz kod yazabilirsiniz.
– Ayrıca, web tasarım ile son kullanıcılara daha yakın olabilir ve onlara daha iyi çözümler sunabilirsiniz.

Keyif: İşinizden daha fazla zevk alabilirsiniz!- Bir yazılımcı olarak tasarımdan anlamak, çalışmaya zevk katar.
– Dahası, bir projeye katkınız sadece yazılımını yapmanın ötesine geçtiyse projeniz hayata geçtiğinde hissedeceğiniz memnuniyet, daha da büyük olacaktır.
​- Üretken ve iş birliğine dayalı çalışmalarda yer almak eğlenceli olabilir.

 

Arşivler