Yazılımcı Maaşları Milyon Dolar’ı Bulabilir

coding-bootcamp
Yazılım

Yazılımcı Maaşları Milyon Dolar’ı Bulabilir

ABD’de, yeni Startup’ların ortaya çıkması ve kendini göstermesi konusunda son yıllarda yaşanan düşüş, teknoloji dünyasında dikkat çekmeye başladı. Giderek daha az Startup’ın ortaya çıkabildiği Silikon Vadisi’nde temel sorun olaraksa Startup’ların ihtiyaç duyduğu yazılım mühendislerini bulmanın imkânsızlaşması gösteriliyor.
Genç bir Startup’ın işleri yürütmek için ihtiyaç duyduğu yazılım mühendisine en fazla yıllık 90-100 bin Dolar maaş önerebildiği, öte yandan sadece 2 yıl deneyime sahip yazılımcıların Google, Facebook, Microsoft ve Apple gibi şirketlerde 200 bin Dolar yıllık maaşla işe başladıkları, kıdemli yazılımcıların ise yıllık 400 bin Dolar gelir seviyesine ulaştıkları hatırlatırken, bu durumun genç şirketleri çalışan bulamaz hale getirdiğinin altı çiziliyor.
ABD’de Trump’ın yeni göçmen politikası nedeniyle, yurt dışından düşük ücretle çalışacak yazılımcı getirmenin de imkansız hale geldiği vurgulanırken, Silikon Vadisi’nde yazılımcı olmanın şu anda altından bile değerli olduğunu, şirketlerin yazılımcıları kaçırmamak için, dev maaşlar ödemeye hazır oldukları konuşuluyor. Öyle ki bu yazılımcı kıtlığının devam etmesi halinde, 5 yıl deneyime sahip bir yazılım mühendisinin maaş + hisse modeliyle yıllık milyon Dolar’a varan gelire ulaşmasının hiç zor olmayacağı belirtiliyor.
Elbette genç yazılımcıların birkaç sene çalışıp para biriktirdikten ve sektörde ilişkiler kurduktan sonra, kendi orijinal fikirlerini hayata geçirmek için istifa ederek kendi Startup’larını kurmaları da, Silikon Vadisi’ndeki yazılımcı ihtiyacını giderek arttırıyor. Bir diğer deyişle, Silikon Vadisi’nden yazılım mühendisi kıtlığı baş göstermiş durumda.

Kaynak: Techinside

 

Arşivler

X