Yeni Teknolojiyi Üretmeden ya da Denemeden Önce Gartner’a Kulak Verin!

hype-cycle-gartner
PRO

Yeni Teknolojiyi Üretmeden ya da Denemeden Önce Gartner’a Kulak Verin!

Yeni bir hizmet, ürün ya da çözüm mü geliştireceksiniz? Bu ürünün Gartner’ın tecrübesi ile sabit olan yolculuğunun hikâyesini önden analiz etmek ister misiniz? Bir ürüne ya da yeni bir alana yatırım mı yapacaksınız? Yatırım yapmadan önce ürünün olgunluk seviyesini ve yaşam döngüsünün neresinde olduğunu merak mı ediyorsunuz? O zaman size biraz Gartner’ın Hype Cycle’ından bahsetmek istiyorum.
Gartner’ın Hype Cycle’ını bilenleriniz vardır. Bilmeyenler için, Gartner’ın Hype Cycle büyük hayaller ve ümitlerle anlatılan yeni bir teknolojinin ticari olarak uygulanabilirliği ile ilgili bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda yeni teknolojilerin iş ihtiyaçlarını gerçekten çözüp çözmemesi ve barındırdığı fırsatlar ile ilgili olgunluk ve adaptasyon sürecini grafiksel olarak ifade eder.

Yeni Teknoloji ve Risk İştahınız
Müşteriler, endüstrileri bağlamında ortaya çıkan bir teknolojinin vaadi ve risk için bireysel iştah vaadi hakkında eğitim almak için Hype Cycles’ı kullanıyorlar.
Kurumlar kendi işleri ile ilgili yeni bir teknoloji ortaya çıktığında bu teknolojiyi ortamlarına uygulama iştahlarını Hype Cycle’ı uygulayarak doğru şekilde ayarlayabilirler.
Bu teknolojiyi ilk uygulayan kurumlardan mı olmalısınız? Riskli yatırımların her zaman karşılık bulamayacağının farkına vararak risk almanın avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bir teknolojiyi ilk uygulayanların ödülünü toplayanlardan olabilirsiniz.
Orta seviyeli bir risk ile teknolojiyi uygulamak sizin için yeterli mi? Orta seviye risk alan yöneticiler teknolojiyi erken adapte edenlerden olmak isteseler de bir iş için yeni teknoloji kullanmadan önce net maliyet/fayda analizini görmeyi tercih ederler.
Yeni teknolojiyi uygulamadan önce iyice olgunlaşmasını mı bekliyorsunuz? Eğer ilgilendiğiniz yeni teknolojiler ile ilgili cevaplanmamış çok soru varsa bazen somut getirilerinden emin olmayı beklemek en doğru karar olabilir.
Hype Cycle’dan Nasıl Faydalanılır?
Hype Cycle bir teknolojinin yaşam döngüsünü ile ilgili beş temel fazda analiz eder:
İnovasyon Başlangıcı: Bir teknoloji piyasaya ya da bir ülkeye / bölgeye yeni girdiğinde bir anda etrafta duyulmaya başlar. Kavramın ispatı ile ilgili senaryolar duymaya başlarsınız, medya ve popüler teknoloji takipçilerinin paylaşımlarında bu yeni teknolojinin gelişi ile ilgili videolar ve bloglar görmeye başlarsınız. Bu fazda henüz daha net olarak kullanılabilir ürün yoktur ve kurumsal dünyada hangi ürünlerin varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği de belirli değildir.
Abartılmış Beklentilerin Tepe Yapışı: Yeni teknoloji ile ilgili başarı hikâyeleri yayınlanmaya başlar, genelde başarı hikâyelerine başarısız olan denemeler de eşlik eder. Tüm sektörde şehir efsaneleri dolaşır, insanlar bu yeni teknoloji ve ürünler hakkında konuşmaya başlarlar, teknoloji üreticilerinin pazarlama eforundan çok daha fazlasını sektördeki iletişim canavarları bu fazda beklentiyi iyice arttırır, üreticiler de bu dalgayı destekleyecek pazarlama aktvitelerini arttırır. Etrafta ilgili ürünler ile ilgili kocaman bir balon köpüğü oluşur ve insanlar “tükenecekmişcesine” ilgili teknolojiye yönelirler 🙂
Hayal Kırıklığı: Beklenti çok büyümüştür, satın alınan ürün sahada yaygınlaşmaya başladıkça herşeyin düşünüldüğü gibi olmadığı ortaya çıkmaya başlar. Bu noktada birçok üretici batar. Üreticilerin bu noktada hızla teknolojiyi hızlı adapte eden kurumlardan geri besleme alarak ürününü özellik ve kalite anlamında geliştirmesi gerekir.
Tutarlı Gelişim Eğrisi: Üreticilerin yavaş yavaş ürünlerini olgunlaştırması ve teknoloji alanının ilgili sektördeki iş ihtiyaçlarına nasıl cevap verebileceği daha netleşir ve yeni uygulama alanları gelişir. Farklı üreticilerden ikinci ve üçüncü dalga yeni ürünler ortaya çıkar. Büyük kurumlar pilot kurulumlara başlar, ihtiyatlı kurumlar bu fazda halen ilgili teknolojiden uzak durur.
Üretkenliğin Ortaya Çıkışı: Pilotları tamamlanan, büyük kurumlarda iyice olgunlaşan teknolojiye artık birçok büyük kurum adapte olmaya başlar. İlgili ürünlerin kurumların işlerine nasıl katkıda bulunacağı, ticari karlılığı artık net olarak ölçülebilmektedir. Teknoloji alanı artık olgunlaşmış, sabun köpüğü beklenti ve yorumlardan temizlenmiş, eğitim, sertifikasyon gibi destekleyici alanları tamamlanmıştır.
Gartner’ın Hype Cycle’ından teknoloji üreticisi olarak faydalanabilir, ya da teknolojiyi satın alacak kurum / karar verici olarak Google’a <> Gartner Hype Cycle yazarak ilgili ürünün Gartner tarafından yayınlanan Hype Cycle’ına ulaşabilirsiniz.

 

Arşivler