Zabbix ile Windows Servislerin İzlenmesi

zabbix
PRO

Zabbix ile Windows Servislerin İzlenmesi

Merhaba arkadaşlar,
Zabbix ile Windows üzerindeki herhangi bir servisin nasıl izleyebileceğimizi inceleyelim. Son dönemde üzerinde çok fazla testler ve geliştirmeler yapma fırsatı buldum.
Öncelikle SCOM kullanan arkadaşlar bilecektir. Monitoring uygulamalarında yaptığımız tüm çalışmaları SCOM’da Management Pack içerisine kayıt ediyorduk. Zabbix de ise kayıt ettiğimiz yerin ismi Template olarak değişiyor.
Yeni bir servis izlemek veya program üzerinde olmayan bir konfigürasyonu kendiniz yapmak istediğinizde var olan veya oluşturacağımız Templatelerin içerisinde saklayabiliyorsunuz. Yine bu konfigürasyonları veya templateleri Export edip diğer Zabbix sunucularınıza Import edebiliyorsunuz. SCOM’da Management Pack Import / Export işlemi yaptığımız gibi..
Şimdi bir Template oluşturup konfigürasyonları yapalım.
Configuration bölümünden Templates başlığına gelin ve Create Template butonuna tıklayın.

Geliştirmeleri ve özelleştirmeleri bu template içerisinde saklayacağız. İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz. Bu Template oluşturulurken bir grup oluşturmanızı veya var olan bir grubu belirtmenizi isteyecektir.

Template oluşturma işleminden sonra artık izlemek istediğimiz servise ait monitor yani Item’ı oluşturabiliriz. Configuration bölümünden Template sekmesine tıklayalım ve oluşturduğumuz template içerisine girelim.
Item sekmesine gelip üst sağ menüden Create Item butonuna tıklayalım.
Key bölümü önemli. Çünkü burada izlemek istediğiniz servisin ismini ve servisin hangi özelliğini takip etmek istediğimizi ekleyeceğiz. Biz servisin state bilgisini istediğimiz için servis adından sonra State Attribute değerini almak istediğimiz için konfigürasyonu bu şekilde tamamlıyorum.
Değerlerin detaylarını görmek için Select butonunu kullanabilirsiniz.

Açılan listeden hangi değerin veya izlenecek herhangi bir konfigürasyonun detaylarını görebiliyorsunuz. Nasıl kullanmanız gerektiğini bu alandan bulabilirsiniz.

Servis izlemek için gerekli konfigürasyonları tamamlamış olduk. Şimdi sunucumuzdan gelen servis izleme monitorinden gelen sonuçları izlememiz gerekiyor. Monitoring sekmesinden Latest Data sekmesine tıklayın ve kendi oluşturduğunuz servis monitor Itemı aratın.
Aşağıdaki gibi gelen sonucun 0 olduğunu göreceksiniz. Yukarıdaki değerleri içeren tablodan 0’ın karşılığını bulabilirsiniz. Servis çalıştığı için bize 0 olarak sonuç geldi. Servis durmuş olsaydı 7 olarak sonuç görünecekti.

Bu şekilde servislerimizi izlemiş olduk. Bütün sunucularda bu servisi izlemek isterseniz item clone işlemi yapabiliyorsunuz.

 

Arşivler

X