2016’da İşverenlerin En Çok Değer Verdiği 21 Yetenek

kariyer yazan kağıt
Kariyer

2016’da İşverenlerin En Çok Değer Verdiği 21 Yetenek

Kariyer yolunuzda ilerlerken sahip olduğunuz yetenekler sizi hedeflediğiniz zirveye götürecek yol araçlarınızdır. Uyumlu bir takım arkadaşı olmak, disiplinli ve dürüst bir çalışan olmak, okulda öğrendiğiniz teknik bilgileri pratikte başarılı bir şekilde uygulamak önemli ama yeterli değildir. Yaptığınız iş, çalıştığınız sektör ne olursa olsun eğer hedefleriniz varsa her daim aynı bir bina gibi taş üstüne taş eklemeli ve yükselmek için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Kim daha iyi hayat şartları ya da daha başarılı bir birey olmak istemez ki? Kariyerinde başarılı insanlara baktığımızda on parmağında on marifet olan çok yönlü insanlar olduklarını görürüz. Hem kişisel hayatlarında çeşitli hobiler ile kendilerini ifade ederler, hem de iş yaşamında sürekli kendilerini geliştirerek diğerleri ile değil kendileri ile yarışarak hep bir adım sonrasını hedeflerler. Bu davranış tutumu da onlara daha tatmin olmuş bir hayat sunar. Özellikle 1980 – 1999 yılları arasında doğan Y kuşağına tutkularının peşinden gitmeleri dikte edilmiş ama gerçek hayatla yüzleştiklerinde kişiler hayallerine ulaşamadıkları için mutlu olamamışlardır. Çünkü asıl doğru olan işinizi tutkuyla yapmak ve kendinizi geliştirmek olmalıdır. Bunun için de öncelikle en iyi yapabildiğiniz şeyleri yapmalı ve bu doğrultuda yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Böylelikle yaşam koşullarınız iyileşirken, hayallerinizin peşinden gidecek maddi – manevi imkana da sahip olabilirsiniz. Peki kariyerinizi inşa ederken hangi yeteneklere sahip olmalısınız? Hangi yetenekler sizi iş dünyasında bir adım ileriye götürerek zirveye çıkmanızı, terfi almanızı ve bireysel bir girişim yolunu dahi seçseniz sizi başarıya götürür?​
​​

MONEY vePayScale.com’un birlikte yürüttükleri kapsamlı araştırma sonucunda 2016 yılında işverenlerin en çok değer verdiği, sizi başarıya götürecek 21 etkin kariyer becerisine hep birlikte göz atalım.

1. SAS: Bir istatiksel veri analiz yazılımı olan SAS ile maaşınıza % 6.1 oranında artış sağlayabilirsiniz.
2. Veri Madenciliği: Kaynaktan elde edilen verinin istatiksel ve matematiksel tekniklerle çözümlenerek, henüz sorulmamış soruları bulmaya yönelik olan bu tekniği öğrenerek maaşınızı % 5.1 oranında arttırabilirsiniz.
3. SEO: Arama motoru optimizasyonu olanSEO ile dijital pazarlamada daha fazla müşteriye ulaşarak maaşınızı % 5 oranında arttırabilirsiniz.
4. Veri Modelleme: Verilerin herkesin anlayabileceği şekilde belgelenmesi işlemi olan veri modellemeyi öğrenerek bilişim sektöründe bir adım öne geçerken, maaşınızı da % 5 oranında arttırabilirsiniz.
5. Kontrat Arabuluculuğu: Türkiye’de hukuk fakültesi mezunu olma ve arabuluculuk eğitimi alınarak Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sınavlarda başarılı olma şartlarının arandığı bu pek duyulmamış kariyer seçeneği ile finans ve yöneticilik pozisyonlarındaki maaşınızı % 5 oranında arttırabilirsiniz.
6. Yazılım Geliştirme: Yazılım geliştirmek için birçok popüler yazılım dilinden birini seçerek kod dünyasına giriş yapabilir ve maaşınızda % 4.9 oranında bir artış elde edebilirsiniz. Günümüzde en çok kazanan meslekler arasında ilk 3’te olduğunu da belirtelim.
7. Stratejik Proje Yönetimi: Özellikle işletme bölümünden mezunsanız iş dünyasında en doğru kararları alarak basamakları hızlı bir şekilde çıkmanızı sağlayacak bu yetenek maaşınızı % 4.4 oranında arttıracaktır.
8. Stratejik Planlama: Maaşınızı % 4.3 arttırırken yöneticilik pozisyonuna kadar yükselmek istiyorsanız organizasyonel yönetim araçlarına da hakim olmanız gerekir.
9. Teknik Satış: Pazarlama sektöründeyseniz teknolojik ürün ve servisleri kullanmayı öğrenerek maaş çekinizde % 4.3 oranında bir zam görebilirsiniz.
10. Müşteri Hizmet Metrikleri: Müşterilerin sunulan hizmetlerden beklenti ve memnuniyet tablolarını çıkarıp kullanıcı deneyimini takip ederek yaptığınız analizler sonucu maaşınızda % 4.3 oranında bir artış görebilirsiniz.

11. Finansal Analiz: Takımın yıldızı olmak istiyorsanız gelir – gider, hasılat ve kâr hesaplarını etkin bir şekilde yönetebilmeniz şart. Maaş artışına etkisi: % 4
12. Risk Yönetim ve Kontrolü: Tüm sektörler için geçerli olan olası tehditleri öngörerek kriz yönetimini idare edebilme yeteneği size % 3.9 oranında bir maaş yükselmesi olarak geri dönebilir.
13. SAP Materyal Yönetimi: Özellikle büyük şirketlerin tüm bölümlerinin, tüm süreçlerinin bilgisayara dökülmüş hali olan SAP yazılımı ile modül yönetimini öğrenmeniz maaş artışınızda % 3.9 bir artışa imkan sağlayacaktır.
14. İş Analizi: İşletmenin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunma yeteneği geliştirmeniz maaşınıza da % 3.8 oranında bir katkı sağlayacaktır.
15. IT Güvenlik ve Altyapı: Sistem güvenliği üzerine uzmanlaşarak olası hacker saldırılarından şirketinizi korumanız maaşınızda % 3.7 oranında bir artış sağlayacaktır.
16. Yalın Üretim: Toyota üretim sistemi felsefesinden yola çıkan ve üretim sistemindeki olası sorunları sıfıra indirip en az maliyet ile en fazla ve değerli ürünü ortaya çıkarma prensibine dayanan bu çözüm üretme yeteneği size % 3.6 oranında bir maaş artışı sağlarken, çalıştığınız sektörde yerinizi sağlamlaştırmanıza da olanak verecektir.
17. Öngörü: Elinizdeki verilerden yola çıkarak yaptığınız isabetli tahminler ile işletme risklerini öngörebilir, yönetim sürecinde içgörü yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Maaşına katkısı: % 3.5
18. Kliniksel Eğitim: Hasta yönetim ilişkilerinde kendinizi geliştirmeniz maaşınızın yükselmesine % 3.4 oranında katkı sağlayacaktır.
19. Bilgisayar Destekli Tasarım / İmalat: Dijital ortamda ürün tasarımı yeteneğinizi geliştirerek birçok sektörde kendinize yer edinebilir ve maaş artışınızda % 3.4 gibi bir oran görebilirsiniz.
20. Sistem Çözümleri: Operasyonel hataları metodolojik olarak çözme yeteneğinizi geliştirmeniz maaş artışınızda % 3.3 oranında bir katkı sağlayacaktır.
21. İş Geliştirme ve Planlama: Bir broker edasıyla yeni ortaklıklara aracı olma, yeni müşterileri portföye ekleme yeteneğine sahip olmanız maaş çekinizde  % 3 oranında bir artış görmenizi sağlayacaktır.

350 sektörden 54 milyondan fazla kişinin 15.000 iş ünvanı çerçevesinde en alttan en üst kademeye kadar çalışanların yeteneklerine göre gelirlerinin incelendiği bu araştırma ile iş dünyası başta olmak üzere bilişim, finans, lojistik, pazarlama sektörülerinde ve yöneticilik pozisyonlarında da hangi yeteneklerin ön plana çıktığını görmüş olduk. Bilginin hızla aktığı ve giderek büyüdüğü günümüzde özellikle büyük veri, finansal yönetim, bilişim teknolojileri ve stratejik planma ile iş çözümleri analizlerinin kariyer dünyasında en çok aranan 4 ana yetenek olduğunu görüyoruz. Bu yüzden ister kariyerinizin başlangıcında olun, ister yolunu almış tecrübeli bir çalışan her zaman kendinizi geliştirmek için eğitimler alabilir ve yeni hedefler belirleyerek başarıya ulaşabilirsiniz. Bunun için Bilge Adam’ın eğitimlerine de mutlaka bakmanızı öneririm.

Kaynak: time.com ​

 

Arşivler

X