Amazon, 3D Vücut Modellemesi Yapan Bir Startup Satın Aldı

body-labs
Kariyer

Amazon, 3D Vücut Modellemesi Yapan Bir Startup Satın Aldı

Amazon’un son satın aldığı şirket, yapay zekâ desteği ile 3 boyutlu modelleme yapan Body Labs oldu.
TechCrunch’ın isimsiz iki kaynağı tarafından doğrulanan satın alma haberinde fiyat konusunda net bir bilgi paylaşılmadı. Haberi doğrulayan kaynaklardan biri satış bedelinin 100 milyon Dolar’dan fazla olduğunu iddia ederken, diğeri 50-70 milyon Dolar aralığında olduğunu belirtti.

​Body Labs’in SOMA adını verdiği teknolojisi, yapay zekânın öğrenme gücünü arkasına alarak, gerçek insanlar tarafından eğitilen ve gelişmiş görüntü işleme teknolojileri ile bilgisayara aktarılan verileri işliyor ve elde ettiği verileri insan hareketlerini doğru algılamak için kullanıyor. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse; bilgisayar karşısında yapılan hareketlerle insan vücudu daha iyi tanınmaya başlıyor ve bu veriler yapay zekâ teknolojisi ile birleştirilerek, gerçeğe en yakın, hareketli 3 boyutlu modellemeler oluşturuluyor.

Bu teknoloji sayesinde oyunlar için karakter üretiminden, moda firmaları için sanal olarak kıyafet ve ayakkabı deneme hizmetleri geliştirilebiliyor. Amazon’un bu firmayı ve tabi ki teknolojisini satın almasının en önemli nedenlerinden biri de 3 boyutlu olarak, gerçeğe en yakın kıyafet ve ayakkabı deneyimini müşterisine sunup satışa yönlendirmek diyebiliriz. E-ticaret satışlarında ürün deneme birçok kullanıcı için önemli bir handikap. Diğer taraftan bu tip bir deneyim Amazon’un servis kalitesi açısından belirgin bir fark yaratabilir.
Kaynak: Webrazzi

 

Arşivler