Atılay Berber: “Bilge Adam’a gitmeseydim, önüme çıkan fırsatları değerlendiremeyebilirdim”

atilay-berber
Kariyer

Atılay Berber: “Bilge Adam’a gitmeseydim, önüme çıkan fırsatları değerlendiremeyebilirdim”

​Bilgi ve iletişim teknolojilerinin; ülkelerin rekabet gücünün artırılması, refah düzeyinin yükseltilmesi ve nitelikli istihdamın geliştirilmesi bakımından taşıdığı önem giderek artıyor. Ülkelerin bilgi tabanlı ekonomilere dönüşümleri hızlanıyor.
Bu dönüşümde liderliği yazılım sektörü üstleniyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki BT sektöründe en çok aranan meslek kolunu yazılım mühendisleri oluşturuyor. Fakat maalesef çok azı şirketlerin aradıkları özelliklere sahip olan nitelikli bilişim uzmanı niteliğini taşıyor.
Bilge Adam Akademi; vermiş olduğu yazılım eğitimleriyle geleceğin nitelikli ve yetkin yazılımcılarını yetiştiriyor. Veritabanı, web-mobil programlarının yanı sıra servis mimarisini de öğrenmelerini sağlıyor ve kendi başarı hikâyelerine imza atan binlerce mezun veriyor.
Bu isimlerden biri de Atılay Berber… Bilge Adam Bakırköy’de yazılım eğitimi alan Atılay Berber, “İş hayatına girdiğinizde okulda verilen eğitimin ne kadar yetersiz olduğunu daha iyi anlıyorsunuz ve bir süre sonra Bilge Adam gibi özel bir kurumdan eğitim alma ihtiyacı duyuyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Şayet Bilge Adam’a gitmeseydim, önüme çıkan fırsatları bu denli iyi değerlendiremeyebilirdim.”
Evet… Bilge Adam Akademi’nin başarılı mezunlarından biri olan, kariyerinde hızlı ve sağlam adımlarla ilerleyen Atılay Berber ile yazılım sektörü, aldığı eğitimler ve iş hayatı ile ilgili konuştuk…

– Sizi tanıyabilir miyiz?
Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Yazılım alanında tecrübe arandığından, genelde bu bölümü tamamlayan öğrenciler sistem tarafına yönelirler. Bir fırsat olduğunda ise yazılım sektöründe kendilerini göstermeye çalışırlar. Ben de ilk olarak sistem ve network uzmanı olarak başlayıp, sonrasında yazılımcı olarak devam etme fırsatı yakaladım.
– Üniversitede bilgisayar programcılığı bölümünde aldığınız eğitim nasıldı?
Temel düzeyde bir eğitim aldık. Derslerde gördüğümüz web ya da veritabanı eğitimleri bize teknoloji hakkında sadece fikir veriyordu. Sizi besleyen ama doyurmayan bir eğitim düzeninden bahsediyorum. İş hayatına girdiğinizde ise okulda verilen eğitimin ne kadar yetersiz olduğunu daha iyi anlıyorsunuz ve bir süre sonra Bilge Adam gibi özel bir kurumdan eğitim alma ihtiyacı duyuyorsunuz.
– Okulda aldığınız eğitimin yetersizliğinin sizi Bilge Adam Akademi’den eğitim almaya yönelttiğini söyleyebilir miyiz?
Kesinlikle ama Bilge Adam’a gitmeden önce yaşadıklarımı da paylaşmak isterim. Okulu bitirdikten sonra askere gittim. Orada ciddi bir törpülenme yaşadım. Var olan birikimim de sanki uçup gitmişti. Döndükten sonra adını vermek istemediğim başka bir kurumda yazılım eğitim aldım ama işe girdikten sonra gördüm ki bu eğitim beni ulaşmak istediğim noktaya taşımayacaktı. Araştırma yaparken Bilge Adam’ı gördüm. Bilge Adam verdiği yazılım eğitimiyle hem bilgilerimi güncellememi sağladı hem de tecrübeme tecrübe kattı.
– Peki, Bilge Adam Akademi’ye hiç gelmemiş olsaydınız, adını vermediğiniz eğitim kurumunda ya da okulunuzda aldığınız eğitimler önünüzü açar mıydı?
Cevabım hayır. Çünkü Bilge Adam sadece vermiş olduğu eğitimleriyle değil, eğitim sonunda size kazandırdığı sertifikalarla da hayatınızın seyrini değiştiriyor. İş görüşmelerinde “Bilge Adam’da yazılım eğitimi aldım ve Microsoft’un sertifikasını almaya hak kazandım” demek, sizin rakipleriniz karşısında 1-0 önde olmanızı sağlıyor. Şayet Bilge Adam’a gitmeseydim, önüme çıkan fırsatları bu denli iyi değerlendiremeyebilirdim.
– Bilge Adam Akademi’de aldığınız yazılım eğitimi hakkında neler söylemek istersiniz?
Eğitimden önce güncel teknolojileri takip edemiyordum. Mesela yazılım geliştirme, Access erişim gibi işlemlerde sürekli olarak ADO.NET’i kullanıyordum. Bilge Adam sayesinde teknolojiyi yakından takip etme ve hazırladığımız projelerle uygulama, hayata geçirme fırsatı buldum. Bakırköy şubesinde Murat Vuranok’tan eğitim aldım. Gerçekten de kendimizi geliştirmemizi sağlayan, ufkumuzu genişleten ödevler veriyordu. Bu sayede piyasada belli bir yer edinme şansı yakaladım. Bu arada Bilge Adam’ın eğitimleriyle hâlâ ilgileniyorum, yeni eğitimler eklenmiş. Yakında beni yeniden öğrenciniz olarak görebilirsiniz.
​- Evde, internet üzerinden araştırmalar yaparak çalışmalarınızı sürdürseydiniz nasıl olurdu?
İnternet üzerinde ilgi duyduğunuz programlarla ilgili teorik bilgi edinmeniz mümkün ama Bilge Adam’da alacağınız eğitimle, web üzerinden edineceğiniz bilgi arasında üç temel fark var. Birincisi eğitmeninizle birebir, interaktif bir şekilde çalışıyorsunuz. Eğitmeninize istediğiniz zaman soru sorabiliyorsunuz. İkincisi ödevler. Üçüncüsü de örnek projeler. Mesela proje hazırlarken, adım adım nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ödevleri hazırlarken daha iyi anlıyorsunuz. Zaten anlamadığınız noktada da eğitmeniniz devreye giriyor. Eğitim sonunda teslim etmeniz gereken bitirme projesi ise yazılım sektörü için iyi bir başlangıç, bir çalışma ve referans oluyor. Bunları internette bulma şansınız yok.

– İlk olarak sistem uzmanı olarak çalıştığınız söylediniz. Yazılım tarafına geçiş süreci nasıl oldu?
Esasında Doğan Sağlık Grubu’nda hem sistem hem de yazılım uzmanı olarak destek veriyordum. Bilge Adam’da aldığım eğitim ve yaptığım çalışmalar meyvesini verdi ve yazılım uzmanı olarak Penti’ye geçtim.
– Penti’de neler yapıyordunuz?
Web ve entegrasyon tarafında çalışma fırsatı buldum. Yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı sektörlerde yapacağınız çalışmaların önemi büyük. Penti bu anlamda önümü açtı. Zaman geçtikçe Dynamics CRM, ERP entegrasyonları, raporlama, iş zekâsı konuları uzmanlık alanım haline geldi.  Penti’den sonra Eroğlu Holding’e iş zekâsı uzmanı olarak geçiş yaptım. Şimdi ise Derimod’da çalışmaktayım.
– Derimod’daki pozisyonunuz nedir?
Derimod’da ERP’ye geçiş yapıyoruz. Ben entegrasyon ve iş zekâsı alanlarında hizmet veriyorum. Microsoft Dynamics AX’a entegrasyon, Axapta’nın konumlanması gibi konularda ciddi yol kat etmiş durumdayız. Bilge Adam’dan almış olduğum know-how ve edindiğim tecrübeler birleşince hızlı bir şekilde ilerledik. Bu arada beni oldukça heyecanlandıran yeni bir iş söz konusu. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.
– Yeni işiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Çalıştığınız şirketlerde kurduğunuz ilişkilerin çok önemli olduğunu belirtmeliyim. Network denilen şey de bu zaten. Penti’de ekip liderimiz olan, saygıdeğer yöneticimin davetiyle, Türkiye’nin önemli inşaat firmalarından biri olan Nef’e geçiş yapmaya karar verdim. Kendisi de şuan Nef’de çalışıyor ve ekibini oluşturuyor.  Burada proje yöneticisi olarak başlayacağım. Entegrasyon, raporlama, CRM, proje yönetimi gibi konularda çalışma fırsatımız olacak. Aslına bakarsanız; temele baktığınızda her şeyin başı eğitim. Eğitim önümüze kapılar açıyor, fırsatları değerlendirmek de bize kalıyor. Bu yüzden eğitim alacağınız yer seçiminde dikkatli olmalısınız. Çünkü bu seçim olumlu ya da olumsuz yönde hayatınızı tamamıyla etkiliyor.
– İş hayatında netwok, etkili ve doğru iletişim gerçekten de önemli. Bilge Adam Akademi’deki eğitmeninizle hâlâ görüşüyor musunuz?
Evet. Murat Bey’i geçen hafta ziyarete gittim. Birim Müdürü Ozan Oğuz da oradaydı. Proje yönetimi konusunda sohbet etme fırsatı bulduk. Bu alanla ilgili önemli tüyolar verdiler. Şüphesiz ki bunlar çok değerli bilgi alışverişleri.
– İyi ve verimli geçen bir eğitimden sonra başarılı bir kariyer süreci yakaladığınız görüyoruz. Yazılım alanında yükselmek, bu alanda kendisini geliştirmek isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?
Eğer yazılım sektörüne ilgi duyuyorsanız; ilk yapmanız gereken şey eğitiminizi tamamladıktan sonra ücret beklentisi olmadan projeler içinde görev alabilmek olmalı. İsterse cebinizden belli bir ücret çıksın; henüz daha yolun çok başındayken bunu yapmalısınız. Çünkü almış olduğunuz bilginin değeri hiçbir şeyle mukayese edilmez. Eşsizdir. Ayrıca zaman, yer, mekân gözetmeksizin kendi projelerinizi yaratmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki emek verdiğiniz her bir proje bundan sonra yapacağınız çalışmaların temelini oluşturacak.

 

Arşivler