Az Eğitimli Çalışanlar, Teknolojinin İşlerini Kaybettireceğini Düşünmüyor

Kariyer

Az Eğitimli Çalışanlar, Teknolojinin İşlerini Kaybettireceğini Düşünmüyor

“Teknolojinin bir şekilde gelecekte işinizi elinizden alacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını vermek özgüven göstergesi olarak nitelendirilebilir. Ancak BusinessInsider’ın yayınladığı anket sonuçları aksini söylüyor.
Bir maaş karşılaştırma sitesinin 900 kişi üzerinde yaptığı anket sonucuna göre insanların büyük çoğunluğu işlerini bir robot yüzünden kaybedebilecekleri konusunda pek endişeli değil. 900 kişilik örnek küme içerisinde herhangi bir diplomaya sahip olmayan kişilerden tutun da MBA yapanlara kadar geniş bir profil yer alıyor. Sonuçlar ise oldukça ilginç.

Eğitim seviyesine göre sonuçlar listelendiğinde, herhangi bir diploma sahibi olmayan kişilerin sadece %18’inin işlerini teknolojik gelişmeler yüzünden kaybetme korkusu yaşadığı sonucuna ulaşılıyor. Başka bir deyişle %82’si herhangi bir endişe duymuyor. Finans alanında yüksek lisans yapan kişilerin ise %40’ı işlerini kaybetme korkusu yaşıyor.
Eğitim seviyesi arttıkça tedirginlik artıyor. Asıl şaşırtıcı olan ise teknolojinin hayatımızın en ince ayrıntısına kadar girdiği, internetin veya elektriğin kesildiği 10 dakikanın bile katlanılamaz olduğu bu günlerde çoğu kişinin işini kaybetme korkusu yaşamaması. Yani insanlar yaşanan gelişmelerin tam olarak farkında değil.
​​​Oxford Üniversitesi tarafından düzenlenen “Technology at Work: V2.0” araştırmasının sonuçları ise durumun ne kadar endişe verici olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre İngiltere’de işlerin %35’i otomasyon teknolojileri tarafından ele geçirilecek. Başka bir deyişle İngiltere’de çalışanların %35’inin işi tehlike altında. Bu oran Amerika’da %47 ve riskin en yüksek olduğu Çin’de %77 civarında.
Özellikle kas gücüne dayalı ve düşük vasıflı meslek sahipleri işlerini ilk kaptıracak kişiler arasında gösteriliyor ve onları da fabrikalarda çalışan kişiler takip ediyor.
2025 yılına kadar Amerika’da iş hayatının %7’si robotlar tarafından ele geçirilecek. Yani gelecek çok da uzağımızda değil. Milenyum nesli bu durumdan fazlasıyla etkilenecek, bu açık bir gerçek fakat X nesli (1965-1981 arası doğanlar) bu durumun kendilerini etkilemeyeceğini düşünüşeler de yanılıyorlar. Çünkü dijital sanayi sandıklarından çok daha hızlı gelişiyor.

Kaynak: webrazzi

 

Arşivler