Beyaz Yakalıların Yerini Robotlar Almaya Başladı

yapay-zeka-sigorta
Kariyer

Beyaz Yakalıların Yerini Robotlar Almaya Başladı

Otomasyonla ilgili öngörülerin çoğu, fabrika robotlarının ve otonom araçların işgücünü değiştirerek, milyonlarca kişiyi işsiz bırakabileceğine odaklanıyor. Ancak bilgi temelli beyaz yaka mesleklerini icra edebilen yapay zekalar da giderek yetkinleşiyor. Öyle ki Japon sigorta şirketi Fukoku Mutual Hayat Sigortası’nın, tazminat biriminde çalışan 34 kişinin yerine IBM Watson Explorer’ı getirdiği bildirildi.
Şirketten yapılan duyuruda, bu yapay zekanın hastane kayıtları ve diğer dokümanları inceleyip; yaralanmaları, hastaların medikal geçmişlerini ve yönetilen prosedürleri de hesaba katarak, sigorta ödemelerini hesaplayacağı belirtildi. Araştırma ve bilgi toplama süreçlerinin otomasyonu sayesinde kalan insan çalışanların son ödemeyi daha hızlı yapabilecekleri vurgulandı.

Fukoku Mutual’ın bu AI sistemini kurmak için 1.7 milyon Dolar (200 milyon Yen) harcayacağı, bakım giderleri için de yılda 128 bin Dolar ödeyeceği açıklandı. Şirketim IBM yazılımını kullanarak çalışan maaşlarından yılda 1.1 milyon Dolar tasarruf etmesi, diğer bir deyişle 2 yıl içinde geçiş masraflarını çıkarması planlanıyor.
Watson AI’nin üretkenliği %30 artıracağını açıklayan Fukoku Mutual, bu yeniliğe, daha önce kullandığı başka bir IBM teknolojisinin etkisiyle karar verdi. Şirkete gelen şikayet telefonları sırasında müşterilerin sesini kaydederek yazıya çeviren yazılım, daha sonra müşterilerin kullandığı kelimelerin olumlu ya da olumsuz olduğunu analiz ediyordu. Benzer duygu analizleri müşteri ilişkilerinde Amerikan şirketleri tarafından da kullanılıyor.
Fukoku’nın dışında 3 Japon sigorta şirketinin daha müşteriler için ideal planları bulmak gibi işleri otomatize eden yapay zeka uygulamalarını test ettiği bildirildi. Ayrıca, Lemonade adında İsrailli bir sigorta girişiminin “acenteler ve evrak işlerinin yerini, robotlar ve makine öğreniminin alması” fikriyle 60 milyon Dolar yatırım aldığı açıklandı.
Harvard Business Review’a göre IBM’inki gibi yapay zeka sistemleri, sigorta ve finansal hizmet sektörlerindeki bilgi temelli meslekleri ele geçirmeye hazır. Çünkü bu mesleklerin çoğu “düzgün biçimlendirilmiş verilere dayanarak verilecek kararlarla atılabilen standart adımlar halinde sistemleştirilebilecek” durumda. Ancak bunun alışanların üretkenliğini artırmaya mı yoksa onları tamamen değiştirmeye mi yönelik olacağını zaman gösterecek.
HBR şöyle devam ediyor: “Neredeyse tüm mesleklerin, bilgisayarların öngörülebilir gelecekte üstesinden gelemeyeceği başlıca unsurları var. Ama yine de itiraf etmeliyiz ki robotların yükselişine yenik düşecek bazı bilgi temelli meslekler var.”

Kaynak: World Economic Forum

 

Arşivler