BT Sertifikaları Değerini Koruyor

bt-sertifika
Kariyer

BT Sertifikaları Değerini Koruyor

BT sertifikaları son derece sıcak bir konu. Peki, onlar gerçekten gerekli mi? BT eğitim ve öğrenim hizmetleri şirketi Global Knowledge, 2017 BT Becerileri ve Maaş Raporu’nda BT sertifikaların değerini araştırdı.  Elde edilen bulgular şu şekilde:
BT Sertifikaları İşinize Fayda Sağlar
Rapora göre sertifikalı olmak çalışanların performansını artırıyor.  BT karar alıcıları ve çalışanları, daha hızlı çalışma performansı (%44) kurumlarında uzmanlık arayan (%39) sistem verimliliği sağlamak (%33) ürün ve hizmetleri daha etkin şekilde dağıtmak (%23) gibi doğrudan sertifikaların faydalarını belirtti.
Cüzdanınıza da Fayda Sağlar
ABD’de ve Kanada’da sertifikalı IT personeli, sertifikasız meslektaşlarından yaklaşık 8.400 Dolar daha fazla kazanıyor – bu da %1,7’lik bir maaş artışına karşılık geliyor. BT karar alıcıları için ise fark; %8,9 ya da 9.200 Dolarla biraz daha düşük.
5 IT Çalışanın 4’ünün Sertifikası Var
Rapora göre, bugün IT çalışanlarının %82’sinin sertifikaları bulunuyor. Katılımcıların yarısı da son bir yıl içinde en yeni sertifikalarını aldı.
Sertifikalar Daha Fazla Sertifikaya Sebep Olur
Rapora göre, şu anda sertifikalı olan BT uzmanlarının yeni sertifikalar alma ihtimali daha yüksek. Bir sertifikaya sahip olanların %70’i sertifikasyon odaklı olarak eğitim alıyor ya da önümüzdeki yıl bunu yapmayı planlıyor. İlk sertifikasını alanlar %48 oranındayken  sertifikasız olanların yarısından azı bu durumu değiştirme girişiminde bulunmuşlar.
Aslan Payı Microsoft’un
Katılımcıların %36’sı, bu yıl Microsoft sertifikasına sahip olduğunu bildirdi.  Katılımcıların %31’ini Cisco sertifikaları oluştururken %26’sı siber güvenlik veya gizlilik sertifikaları; CompTIA (%22) ve ITIL / ITSM (%21). En popüler sertifika alanları ise şunlar; uygulama geliştirme, veritabanı, bulut, yardım masası, networking, işletim sistemleri ve sunucular, Linux, siber güvenlik ve sanallaştırma.
Siber Güvenlik Sertifikaları Para Kazandırıyor
Siber güvenlik sertifikaları maaş için en üst sırada konumlanıyor. Bu sene ilk 20’nin altısı güvenlik sertifikalarından, ISACA’nın CRISC, CISM, CISA ve CISSP de ilk beşte sıralanıyor. Bir sonraki en yüksek para getiren bulut bilişim sertifikaları, özellikle AWS’den olanlar.
Sertifikaların çoğalması; daha yüksek maaş, daha iyi iş performansı ve iş desteği için halen değerli bir yatırım olarak önemini koruyor.

Kaynak: Computerworld

 

Arşivler