4. Sanayi Devrimi’ne Uzman Yorumu

4-sanayi-devrimi
Kariyer

4. Sanayi Devrimi’ne Uzman Yorumu

Neredeyse her gün yapay zekâ üzerine yeni bir gelişme duyuyoruz. Hatta gelişmeler duymakla da kalmıyor birçok alanda birincilikleri yapay zekâlara kaptırmaya başlıyoruz. Google’ın AlphaGo yapay zekâsı Go’da artık bir numara, Tesla’nın otopilotu giderek daha başarılı hale geliyor ve yakında yolların hâkimleri olarak insansız araçların olacağını söylemek yanlış olmaz. Uber, müşterilerinin otonom araçlarla yazışarak taksi çağırabilecekleri yeni modelini test ediyor ve daha bir sürü gelişme.
Yaklaşık 15 yıldır karmaşık yazılım sistemleri geliştiren ve AppZen’in kurucusu olan Anant Kale da 4. sanayi devrimi ve hayatımıza olacak etkilerini bir yapay zekâ uzmanı olarak paylaştı.
İlk sanayi devrimi, buharla çalışan makinaların makineleşmiş endüstriyi doğurmasıydı. İkinci sanayi devrimi insanlığa seri üretim ve montaj hatlarını getirdi. Üçüncü sanayi devrimi ise bilişim ve elektronik sistemleri kullanarak gelişmiş otomasyon sistemlerini doğurdu. Şu anda yapay zekâ, robotik teknolojiler ve web servisleri ile 4. sanayi devriminin zirvesindeyiz. Her devrimin yıkıcı sonuçları olmuştur ama en yıkıcı olanın son devrim olacak gibi görünüyor. İnsan gücünün yerini, henüz hiç birimizin hayal bile edemeyeceği seviyede otomasyon sistemleri alıyor.
Yapay zekâ ve robotlar yüzünden artık otomobillerimizi süremeyecek miyiz veya şoförlere ihtiyacımız olmayacak mı? Teşhis için doktorlara gerek kalmayacak mı? 4. sanayi devrimine, ucuz işgücü dolayısıyla dünyanın üretim başkenti olan Çin açısından bakalım. Çin, şu anda dünyanın en fazla robot yatırımı yapan ve fabrikalar için üretim robotları alan ülkesi durumunda. Robot üreticilerin artmasıyla yaşanabileceklerin farkında ve buna hazırlık yapıyorlar.
Bu durum, gelişmiş pazarlar için büyük bir fırsat çünkü artık üretimi denizaşırı ülkelerde yapmak yerine robot üreticiler sayesinde gelişmiş pazarlara daha yakın yerlere konumlandırabilirler. Hatta öyle ki robot üreticiler ve 3 boyutlu yazıcılar dolayısıyla 2020 yılına kadar Amerikalılar ihtiyaçları olan mekanik ürünlerin %30’una yakınını kendileri üretecekleri için Amerika’nın kasasında 55 milyar Dolar fazladan para kalmasını sağlayacakları öngörülüyor.

Birçok İş Ortadan Kalkacak
Geçtiğimiz yıllarda birçok şirket hem ucuz işgücü hem de şirketin daha temel işlevlerine odaklanabilmek açısından müşteri servislerini farklı şehirlerde ve hatta farklı ülkelerde bulunan merkezlere devretti. Tabii ki durum oldukça kötü sonuçlandı ve anlaşmazlıklar, kişisel veri gizliliği problemleri ve süreç sorunları doğurdu. Bu süre içerisinde şirketler kâr elde etmeyi başardılar ve kendi içyapılarında iyileştirmeler yaptılar.
Yapay zekâ ve robotik teknolojiler sadece üretim merkezlerinde, fabrikalarda insan gücünün işini elinden almakla kalmıyor; müşteri hizmetleri, finans/muhasebe ve bilgi-işlem gibi birçok departmanda oldukça efektif bir şekilde kullanılıyorlar. Tabii ki bu süreçleri tam olarak ele aldıklarını söyleyemeyiz ama birçok adımı otomatik bir sürece oturtarak, ciddi bir işgücü kaybının önüne geçmeyi şimdiden çok iyi bir şekilde yapıyorlar. Yani robotik süreç otomasyonu, yapay zekâyı kullanarak okuma, anlama ve işlemi bir sonraki adıma götürme bakımından oldukça etkili, hızlı ve ucuz bir yöntem olarak hayatımıza fazlasıyla girecek.
Yapay zekânın gelişmesiyle hizmet sektöründe iş yapış şekilleri evrimleşecek. Birçok iş ortadan kalkacak ve tabii ki yeni bilgiye dayalı, deneyim ve uzmanlık isteyen işler daha fazla prim yapacak. Yapay zekâ temelli sohbet botları hayatın her alanında sorunlarımızı kusursuz bir şekilde çözmeye başlayacak ve müşterilerde oluşan “boşa harcanan zaman ve hayal kırıklığı” duygularını ortadan kaldıracak. İnsanlar giderek yazıştığı ve/veya konuştuğu şeyin “robot mu, insan mı” olduğunu ayırt edememeye başlayacak.
4. sanayi devrimi hayatımızın her alanını etkileyecek ama sonuçları önceki devrimlerden çok farklı olmayacak diyebiliriz. Boşa çıkan insan işgücü, artan verimlilik ve iş yapmanın yeni, akıllıca yöntemleri…

Kaynak: webrazzi

 

Arşivler