Fransa’dan Teknoloji Vizesi

French Tech Ticket
Kariyer

Fransa’dan Teknoloji Vizesi

Teknoloji, uzunca bir süredir dünya çapında yetenek kıtlığının yaşandığı istihdam alanlarından biri. Birçok teknoloji şirketini uluslararası yetenek avına yönelten bu faktör, ulusal çapta stratejileri de gerekli kılıyor. ABD ve Avrupa’da sıklıkla gündeme gelen konuda somut adım Fransa’dan geldi. Fransa, teknoloji alanında çalışan yetenekler için yeni bir vize programı geliştirdi.

French Tech Visa adındaki yeni teknoloji vizesi programı, teknoloji alanındaki çalışan yetenekler, girişimciler ve yatırımcıları kapsıyor. Dört yıl süreli bu vize, göçmenlerin ailelerine de veriliyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerdeki teknoloji yeteneklerini hedefleyen bu vizeyi almak için doğrudan başvurulabildiği gibi, Fransa’daki farklı hızlandırıcı programları ve girişim yarışmalarına katılmak da yeterli olabiliyor. Vizeyle ilgili detayları CES 2017’de TechCrunch’a aktaran Fransa’nın Dijital İşler Devlet Bakanı Axelle Lemaire, bu programlarla iş birliği yapacaklarını ve programlara katılma hakkı kazanan kişilere vize vereceklerini söylüyor.
Fransa’dan teknoloji vizesi almak için geçerli bir diğer yöntem, Fransa’nın önde gelen teknoloji girişimleri tarafından istihdam edilmek. Fransa’nın önde gelen 100’den fazla girişiminin listesi hazır olduğunda; bu şirketler tarafından işe alınacak yazılımcı, tasarımcı, pazarlamacı ve diğer çalışanların teknoloji vizesinden yararlanması sağlanacak. Vizeyi aldıktan sonra şirket değiştirmeniz durumunda vizeniz elinizden alınmayacak. Yani vizeniz bitene kadar Fransa’da yaşamanız ve çalışmanız mümkün olacak. Benzer şekilde Fransız bir VC şirketinde ya da Fransa’da ofis açan uluslararası bir VC şirketinde çalışan girişimciler de bu vize programına dahil edilecek.
Listede yer almayan diğer teknoloji şirketlerinde çalışacak göçmenler içinse yeni tanıtılan Le Passeport Talent yani Yetenek Pasaportu programı öneriliyor. Bu program; teknoloji, sanat ve yetenek kıtlığının olduğu diğer alanlarda iş gücünün Fransa’ya çekilmesini sağlıyor.
Fransa bu yıl 11-18 Haziran’da başkanlık seçimlerini düzenleyecek. Bundan önce açıklanan yeni vize sistemi, hâlihazırda göçmenlere karşı ön yargının yükselişte olduğu Avrupa’da, Fransa için bir tür emniyet supabı görevi görecek.
​​
Kaynak: Webrazzi

 

Arşivler