Girişimcilik Ekosistemi Rekora Koştu

girisimcilik-rekor
Kariyer

Girişimcilik Ekosistemi Rekora Koştu

Startups.watch’un 16 Ocak tarihli raporuna göre, 2017 yılında Türkiye’de 162 girişim; melek yatırımcılar ve girişim sermayelerinden 103 milyon Dolar yatırım aldı. Özel sermaye yatırımlarıyla beraber toplam yatırımlar 177 milyon Dolar’ı geçti. Böylece 2017 yılı, tüm zamanların en çok yatırım yapılan dönemi oldu.
18,6 milyon Dolar yatırım ile yatırımcıların en çok yatırım ya​ptığı alan bir önceki sene olduğu gibi yine Fintech (Finans Teknolojilerleri) alanı oldu. Blockchain ve kripto dünyasındaki gelişmeler henüz Türkiye’ye yatırım anlamında yansımasa da 2018 yılında bu alana olan ilginin artacağı öngörülüyor.
2017 yılında yapılan yatırımların %7,6’sını ise kurumlar gerçekleştirdi. Kurumlar son yıllarda kuluçka, hızlandırma ve hackathon ile girişimlerle yakınlaşmaya başlamışlardı, bu oranla yatırım yapmaya da ilginin arttığı gözlemlendiğini ifade etmek mümkün.
2017 yılında en çok yatırım alan girişimleri ise şöyle sıralandı:
Iyzico (15 milyon Dolar), Ototrink (4,4 milyon Dolar), Evtiko (4 milyon Dolar), Otelz (3,7 milyon dolar), V-Count (3,2 milyon Dolar), FalconAI (2,9 milyon Dolar), AtarLabs (2,9 milyon Dolar) ve Insider (2,3 milyon Dolar)
Ayrıca adı açıklanmayan iki girişim de 2,4 milyon Dolar yatırımla sıralamadaki yerini aldı.
Kaynak: Ceotudent.com

 

Arşivler