Gülin Toker: “Bilge Adam bana özgüven ve tecrübe kazandırdı”

gulin-toker
Kariyer

Gülin Toker: “Bilge Adam bana özgüven ve tecrübe kazandırdı”

Finans, 2017 yılının en çok tercih edilen sektörleri arasında gösteriliyor. Şüphesiz ki yeni mezun genç kuşağın iş ararken öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. SAP ve Logo gibi programlara hakim eleman arayışı içinde olan şirketler, beraberinde tecrübe de istiyorlar. Bilge Adam Akademi’nin Muhasebe ve ERP eğitimleri ise şirketlerin ihtiyaç duyduğu, sektörde en yaygın kullanılan ERP programlarına hakim uzmanlar yetiştirmeye yönelik.
“Bilge Adam’da almış olduğum eğitim özgüvenimi artırdı. Beni cesaretlendirdi, tecrübe kazandırdı” diyen Gülin Toker, bu programa dahil olan ve başarıyla mezun olan öğrencilerimizden biri. Kendisiyle hayatı ve kariyeri ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:
– Sizi tanıyabilir miyiz?
Kadir Has Üniversitesi İngilizce İşletme mezunuyum. Bir sene hazırlık toplamda beş sene süren bir eğitim hayatım oldu. Mezun olduktan sonra küçük bir kaza geçirdim, iyileşmem uzun sürdüğü için iş arama faslını ertelemek durumunda kaldım. Gerçi iş arayış süreci de oldukça sancılıydı.
– Sancılı olarak nitelendirdiğiniz süreçten biraz bahseder misiniz?
İş aramak gerçekten de zor zanaat! Birçok firmayla iletişime geçiyorsun, dönenler- dönmeyenler derken kendini stresli bir süreç içinde buluveriyorsun. Düşünün; CV’me hiç bakmadan beni görüşmeye çağıran firmalarla görüştüm. Mesela bir tanesi Tekstil Mühendisliği pozisyonu için beni çağırmıştı. Oysa ki CV’me baksa ben İşletme mezunuydum.  Zaman kaybından başka bir şey değildi.  Bir süre bu şekilde gidip-gelmeler oldu. Buarada yüksek lisans yapmayı da çok istiyordum ama çalıştığım bölümle alakalı bir alanda master yapmak daha cazip geliyordu. Yani iş bulmam şarttı. Finans, muhasebe, İK gibi bölümlerde çalışmaktı hedefim. Özellikle de SAP’ye hakim olmayı çok istiyordum.
– Peki, Bilge Adam’la tanışmanız nasıl oldu?
Bilge Adam’ı tanıyordum, kuzenim de orada eğitim almıştı. SAP üzerine eğitim veren çok kurum vardı aslında. Araştırdığımda gördüm ki birçoğunda SAP eğitimi yüzeysel bir şekilde veriliyordu. Bilge Adam tartışmasız en iyisiydi. Bilge Adam bilişim alanında tanınmış bir marka olduğu için bilinirlik düzeyi de çok yüksekti. Marka olmak da kolay değil biliyorsunuz. Marka olmak demek, güven demekti benim için… Ailemle paylaştım, Bilge Adam’da SAP eğitimi almak istediğimi söyledim. Zaten eğitimci bir ailenin kızıyım. Gelişim için eğitimin önemine inanırlar. Sonrasında Bilge Adam’la görüştüm ve eğitime başladım.

​ – Muhasebe ve ERP sertifikasyon programının tamamını mı aldınız yoksa direkt SAP’ye mi başladınız?
SAP’ye başlayabilmek için altyapımın da iyi olması gerekiyordu. Bu nedenle tüm paketi almamın daha iyi olacağını düşündüm. İyi ki de öyle yapmışım. Finansal Muhasebe, Logo ve SAP aldım.
– Bir şeyi sormadan geçemeyeceğim; SAP eğitimi veren kurumları araştırdığınızı söylemiştiniz. Bilge Adam ile ilgili olumsuz yorumlar görüğünüzde ne yaptınız? Endişe duydunuz mu hiç?
Evet, doğru olumsuz yorumların hepsini okudum. Ama bugün hangi firma hakkında olumsuz yorum yok ki! Eleştirmek isterseniz illa ki birşeyler bulursunuz. Herkesi memnun edebilmek mümkün mü? Böyle bir dünya yok.  William James’in güzel bir sözü vardır: “Birçok insan çoğu zaman düşündüğünü zannederken, aslında tek yaptığı iş önyargılarını düzenlemektir” Bu sözü çok severim. Şunun için söyledim: Eleştirilerin bazıları tamamıyla önyargı ile dolduruşa gelmişti. Mesela ben Bilge Adam’ı tanıyordum ama adını hiç duymamış olsam dahi  gider görüşür, bizzat kendim deneyimlemek isterdim. Bunu herkese tavsiye ederim çünkü asla pişman olmadım.
– Eğitim nasıl geçti?
Sınıfımı çok sevdim. Arkadaşlarımla hâlâ görüşüyoruz. Ama benim için en önemlisi eğitmendi. Çok şanslıydım ki Özlem Hanım hep yanımızdaydı. Derste sorduğumuz tüm soruları tek tek yanıtlıyordu. O kadar ilgiliydi ki… Şöyle söyleyeyim; sınıf 15 kişilikti ama her birimizle yakinen ilgilendiği için kimi zaman özel ders alıyor gibi hissediyorduk.
​- Peki, SAP eğitimini internet üzerinden almış olsaydınız aynı etkiyi yaratır mıydı sizce?
Kesinlikle olmazdı çünkü anlamadığınız bir sürü detay oluyor. Mesela ben takıldığım konuları sorular sorarak öğrenen biriyim. İnternet üzerinden eğitim alırsanız, bunu yapabilmeniz imkânsız. Çünkü temasa geçebileceğiniz bir muhatap yok karşınızda. Yanlış anlaşılmasın, uzaktan eğitim almak da yararlıdır tabii ki ama SAP gibi kapsamlı ve komplike eğitimler, eğitmen eşliğinde alınmalı.

– Biraz da iş hayatınız hakkında konuşalım. Neler yaptınız şimdiye kadar?
Üniversitede 3. Sınıftayken staj dönemim başladı. Türkiye Ziraat Bankası’nın operasyon bölümünde staj yaptım. Bana devam teklifi geldi ama henüz 3. sınıfta olduğum için maalesef gerçekleşmedi. Yöneticimiz, “Keşke 4. sınıf olsaydın, o zaman sorun olmazdı, devam ederdin” dedi. Geçek anlamda ilk iş tecrübem ise Defacto’da oldu. Finans departmanı için görüşmeye çağrıldım.
– Defacto ile gerçekleşen iş görüşmenizde, Bilge Adam’dan almış olduğunuz eğitimin yararı oldu mu?
Hem de nasıl! Her şeyin başında karşılarında program bilen biri bulunuyordu. Eskiden olsa çekimser kalırdım ama Bilge Adam’da almış olduğum eğitim özgüvenimi artırdı. Beni cesaretlendirdi, tecrübe kazandırdı. Firma daha önceden SAP kullanıyormuş daha çok yeni Axapta’ya geçiş yaptıklarını belirttiler. Axapta’yı duyunca, Özlem hocamızı hemen aradım. Hocamız Axapta’nın da ERP tabanlı SAP’ye benzeyen bir program olduğunu söyledi. Çok zorlanmayacağımı belirtti. Gerçekten de öyle oldu. SAP’ye hâkim olmam ciddi bir avantaj sağladı.
– Anladığım kadarıyla eğitim sonrasında da eğitmeninizle bağınız kopmamış.
Hocamız derse başladığımız ilk gün, eğitim bittikten sonra da görüşmemizin devam edeceğini söylemişti. Gerçekten de öyle oldu. Başım her sıkıştığında kendisine danışıyorum. Desteğini her zaman yanımda, yakınımda hissediyorum.
– Defacto’da tam olarak pozisyonunuz nedir?
Defacto’ya işbaşı eğitim programı ile girdim. 30 kişi başvuruda bulunmuştu. Sınava soktular, İngilizce bilenleri seçeklerini söylediler ve 3 kişi kaldık. Beni ilk önce yurtdışı finansa verdiler. Bir hafta orada kaldım daha sonra hakediş ve raporlama bölümünde bir boşluk oluşunca beni Yurtdışı İnşaat Teknik İşler Departmanı’na aldılar. Şimdi bölümün finansmanı ve ödeme işlemleriyle ben ilgileniyorum.

 

Arşivler