Hayallerinizi Ertelemeyin

beyaz yakalı mutlu erkek
Kariyer

Hayallerinizi Ertelemeyin

Yeni bir yıla girdik. Yeni olan her şey güzeldir çünkü yeni umutları da beraberinde getirir. Yarım kalan her ne varsa tamamlama şansını verir bizlere…

Ertelemek! Devamlı ertelediğiniz şeylerin nelere mal olduğunun farkında mısınız? Artık “Bugünün işini yarına bırakma” bir atasözü olmaktan çıktı, bir zorunluluk haline geldi. Biz erteledikçe, bir şeyleri yarım bıraktıkça, tamamlamadıkça; duygusal, düşünsel, fiziksel ve bazen de parasal olarak çok ciddi bedeller ödemeye başladık. Yaşam bizi beklemiyor ve biz hâlâ göz göre göre bedel ödemeye devam ediyoruz. Ertelemeler yüzünden boşa akıttığımız enerji de cabası.
Evet, fırsat pencereleri o kadar sık açılıyor ki artık! Günümüz gerçekten fırsatlar çağı; iyi bir iş fikri, daha önce düşünülmemiş bir hizmet ve hatta eski bir şeyi daha iyi yapmak için yeni bir yol bulduysanız eğer bundan 20 yıl öncesine göre bu fırsatı gerçeğe dönüştürmek için çok daha fazla şansınız var. Ancak bu fırsat kapıları eskisinden çok daha hızlı kapanıyor, bunu unutmamanız gerekiyor.
Başarısız Olmaktan Korkmayın!
Genç girişimci olmak hep daha kolaydır. Çünkü o yaşlarda, hayatın üzerinize yüklediği sorumluluk sadece kendi yol haritanızı doğru çizmekten geçer. Yapmanız gereken belki de vizyonunuzu geri kazanmaktır. Ertelediğiniz şeylerin aslında ne anlama geldiğini fark ederek, hayatınızda mihenk taşı olacak işlere; neden, niye, ne amaçla yapmak istediğinize odaklanmanız yeterli olacaktır. Beklediğiniz sonuçlara ulaşamamak korkusunun sizi nasıl durdurduğunu fark etmek, ona “merhaba” demek ve onunla beraber eylemek geçmek! Karar vermenin ağırlığını omuzlarınızdan atmak ve hafiflemek! “Başarısız olursam” dediğinizi duyar gibiyim. Evet; cesaretle aldığınız kararların, yaptığınız tercihlerin sonucunu bugünden bilemezsiniz. Ama unutmamalısınız ki edindiğiniz deneyimlerin size katacağı artıların önemi paha biçilmezdir. Ve siz gençlerin günümüz iş dünyasında sahip olduğu en büyük eksikliğin “deneyim” olduğunu bilmelisiniz. Sadece bir adım atın, basamakları nasıl hızlı çıktığınıza siz bile şaşıracaksınız. Pes etmeyi literatürünüzden acilen kaldırmanız gerekiyor.
İlayda Pes Etmedi
İlayda Şamilgil, İstanbul’da bir lise öğrencisi… “Maddelerdeki su oranını mıknatısla ölçen” bilimsel bir proje üretiyor. Türkiye’de istediği sonucu elde edemeyince, bu projesini “First Step to Nobel Prize in Physics” (Nobel Fizik Ödülü İçin İlk Adım) isimli uluslararası yarışmaya gönderiyor. Pes etmiyor, umutsuzluğa kapılmıyor, kendine ve hayallerine güveniyor. Sonra ne oluyor dersiniz? 70 ülkeden yarışmaya katılan 5 bin proje içinde İlayda’nın projesi birinci oluyor.
Bilişim sektöründe kariyer sahibi olmak isteyen genç arkadaşlar; bu dünya fırsatların altın çağını yaşıyor. Biliyorum, gelişim ve değişimindeki hıza kimi zaman ayak uydurmakta zorluk çekiyorsunuz. Bugün öğrendiğiniz yarın eski bir bilgi olarak karşınıza çıkıyor. Bu sizleri korkutmasın çünkü yenilikleri takip ettiğiniz ve hatta yeni olanı keşfedebildiğiniz an yakalayacağınız fırsatların nedenli büyük olacağını göreceksiniz.
​Bilge Adam Sizin İçin Büyük Bir Şans
Bilge Adam Akademi’de aldığınız eğitimler hayallerinize giden yolda attığınız ilk adım. Sadece iyi bir başlangıç… Teorik bilgileri pratiğe çevirebilme olanağını yakaladığınız büyük bir şans. Bu şansı fırsata çevirmek ise sizin elinizde. Girişimcilik işte tam da bu noktada devreye giriyor. Korkmadan, pes etmeden, azimle çalışarak ve araştırarak geleceğinize yön vermeniz gerekiyor. İş dünyasında fırsatlar kimsenin önüne altın tepsiyle sunulmuyor. Sizin onu bulup, tabiri caizse söküp almanız gerekiyor…
“Bunu nasıl yapacağız?” diyorsunuz şüphesiz. İlk önce kendinize dürüstçe şu soruyu sorun. Kendimi geliştirmek adına her şeyi yapıyor muyum? Örneğin yazılım dünyasında kariyer hedefliyorsunuz. Son gelişmelerden, yeni teknolojilerden haberdar mıyım? Ne kadar okuyor, ne kadar araştırıyorum? Yoksa sadece bilgilerin önüme gelmesini mi bekliyorum? Bu sorulara samimiyetle cevap verdiğinizde göreceksiniz ki esasında o kadar da çaba sarf etmiyorsunuz. Bilişim dünyasındaki en yeni ve güncel gelişmeleri takip edebilmek için uzmanlarımızın yazdıkları makalelere Bilge Adam Blog sayfasından ulaşabilirsiniz… Başarmak elinizde, yeter ki isteyin! Hayallerinizi etelemeyin…

 

Arşivler