İngiltere’nin 800 Bin Teknoloji Çalışanına İhtiyacı Olacak

ingiltere-800-bin-teknoloji-calisani
Kariyer

İngiltere’nin 800 Bin Teknoloji Çalışanına İhtiyacı Olacak

İngiltere Dijital Ekonomi Koalisyonu (Coadec) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’nin 2020’ye kadar teknoloji alanında 800 bin kişilik bir çalışan eksiği oluşacak. İlk olarak Sunday Times gazetesinde bahsi geçen rapor, İngiliz hükümetinin acilen yurtdışında teknoloji alanında çalışan (vasıflı) kişiler için yeni bir vize çıkartılması gerektiğini öne sürüyor. Çünkü günümüzdeki manzaraya göre, altı aylık vize almaya çalışan bir göçmenin belirtilen kurumlarda eğitim almış olması ya da özel programlama dilleri için belirlenen sınavları geçmesi; altı ay içinde iş bulamazsa da ‘memleketine’ dönmesi gerekiyor.
Britanya İmparatorluk Nişanı sahibi ve İngiltere Dijital Ekonomi Koalisyonu Başkanı Alex Depledge, “Eğer İngiltere Brexit sonrası başarılı olacaksa teknoloji alanında dünya çapında yetenekleri işe almalı. Bu da dünyanın neresinde olursa olsun, en iyi ve başarılıların buraya gelmesine olanak sağlayacak bir akıllı vize sistemiyle olur” dedi. Teknoloji alanında çalışanların, şu an çalışma izni için 20 bin kişilik – muhasebe, hukuk ve danışmanlıklarına veya 200 kişilik ‘istisnai yetenek’lere açık olan – İngiltere çalışma vizesine başvurması gerekiyor.
Komisyonun raporu, Dijital Ekonomi Bakanı Matt Hancock ve Milletvekili David Jones tarafından parlamentoya 21 Şubat’ta sunuldu. Rapora göre 2016 yılında yatırımcılardan 6,7 milyar Sterlin elde eden teknoloji sektörü 3 milyon kişiyi istihdam ediyor. Ayrıca ortalama olarak her üç girişimin ilk on işe alımı yurt dışındaki kişilerden. Fintek şirketi TransferWise’ın kurucularından Taavet Hinrikus, bu fikri destekleyerek, “İngiltere’nin teknoloji sektörünü sallamak için şu anki yetenek açığına çözüm bulmalıyız” dedi.

Kaynak: Dunyahalleri.com – Business Insider

 

Arşivler

X