İşinizi Bir Robota Kaybetme Olasılığınız Nedir?

robo-boss
Kariyer

İşinizi Bir Robota Kaybetme Olasılığınız Nedir?

Robotların işlerimizi elimizden alıp almayacağı tartışması artık göz ardı edilebilecek bir konu değil. Küresel çapta mali hizmetler sunan Morgan Stanley’nin yayınladığı ‘İstihdamın Geleceği’ başlıklı rapor da bu konuda önemli bir öngörüde bulunarak, hangi işlerin robotlar/yazılımlar tarafından domine edilebileceğini gözler önüne seriyor.
Elga Bartsch’ın liderliğinde hazırlanan raporda çeşitli işlerin otomatize edilebilme olasılıklarına yer verilmiş. Örneğin kredi temsilcilerinin işlerini kaybetme olasılığı %98… Keza danışma elemanları, avukat yardımcıları, perakende satış elemanlarının önümüzdeki 20 yıl içinde işini kaybetme olasılığı %90’ın üzerinde.
Carl Benedikt Frey ve Michael A. Osborne tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD’deki istihdamın yaklaşık yarısı (% 47’si) önümüzdeki 20 yıl içinde otomatize edilebilir. World Economic Forum (WEF) ise aralarında Türkiye’nin olduğu 15 ülke/bölgedeki istihdam analiziyle teknolojik gelişmelerin 2020 yılına kadar 5,1 milyon işi yok edeceğini paylaşmıştı.
Otonom araçların en hızlı gelişme gösterdiği ülke olan ABD’de taksi sürücüleri ve özel şoförlerin işini kaybetme olasılığı da %89… Bu da Uber’in sürücüsüz otomobiller konusunda neden stratejik adımlar attığını gösteriyor. İşlerini kaptırmayacak meslek grupları arasında ise doktorlar/cerrahlar ile ilkokul öğretmenleri dikkat çekiyor.
Dilersenizaraştırmaya (PDF) göz atarak 702 farklı meslek grubu için gelecek öngörülerini inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Webrazzi

 

Arşivler