Kodlayan Ülke: Ukrayna

ukrayna-bt
Kariyer

Kodlayan Ülke: Ukrayna

Ukrayna, küresel teknoloji arenasında önemli bir oyuncu oldu. Ukrayna’daki BT yetenek havuzu 200.000 yazılım geliştiriciyi aşıyor, teknoloji girişimleri çoğalıyor, yatırımların akışı hızlanıyor ve Ukraynalı yazılım geliştirme hizmet sağlayıcılarıyla ortak olan şirket sayısı artıyor.
Ukrayna’nın teknoloji yetkinlikleri tüm dünyada tanınıyor ve birçok ödül kazanıyor. A.T. Kearney Services Locations Index’te ilk 20’de yer alan Ukrayna, GSA tarafından yılın Offshoring Location’ı seçildi. Gittikçe daha fazla sayıda Ukrayna şirketi IAOP tarafından Global Outsourcing 100’de listeleniyor ve Software 500, Inc. 5000 gibi endüstri derecelendirmelerine birçok Ukrayna şirketi dahil ediliyor.
Peki, bugün Ukrayna BT pazarında neler oluyor? Ukrayna’yı küresel teknoloji dünyasının ön planına sürükleyen temel güçler nelerdir? N-iX tarafından hazırlanan özel bir raporda “Kodlayan Ülke” hakkında öne çıkanlar şöyle:- Ukrayna’da IT çalışanlarının maaş ortalaması, genel maaş ortalamasının yaklaşık 7 katı…- IT profesyonellerinin sayısı son 4 yılda yaklaşık 2 kat artarak, 200 bini geçti.- Ülkenin en büyük 3. ihracat sektörü olan IT’nin büyüme oranı %26…- Ukrayna, 2018 yılında IT’den 4,5 milyar Dolar gelir elde etti.- Ülkede 4.000’den fazla teknoloji firması ve yazılım geliştirme hizmeti veren 1.600’ü aşkın şirket var.- IT ihracatının %81’ini ABD’ye yapan Ukrayna, 228 farklı ülkeye hizmet götürüyor.- Fortune 500 listesindeki şirketlerin 100’den fazlası Ukraynalı IT firmalarının müşterisi.
Kaynak: https://www.n-ix.com/software-development-in-ukraine-2019-2020-market-report/​

 

Arşivler