Koronavirüs, Geleceğin Dijital Dünyasını Nasıl Değiştiriyor?

koronavirus
Kariyer

Koronavirüs, Geleceğin Dijital Dünyasını Nasıl Değiştiriyor?

​Hayatımızı ve insanlık tarihini kalıcı olarak değiştirecek bir dönemden geçiyoruz. Yaşadığımız Koronavirüs salgını karşısında geliştirdiğimiz teknolojik çözümlerin çoğu başlamış olan dijital dönüşümü hızlandırdı ve büyük ihtimalle hayatımızın değişmez bir parçası kıldı.
EĞİTİM
Öğrenciler dışarı çıkmak, veliler çocuklarını okula göndermek istemiyor. Eğitime ara verilen bu süreçte; hem salgının yayılmasını önlemek hem de öğrencilerin derslerinden geri kalmaması adına birçok eğitim kurumu online eğitime geçiş yaptı. Kurumların bu deneyimi ileriki dönemlerde devam ettirmesi bekleniyor.
​ÇALIŞMA
Virüsün hızla yayılacağı yer olan işyerlerinde önlem almak amacıyla pek çok şirket uzaktan çalışma sistemine geçiyor. Birçok insanın çalışma alışkanlığı böylece değişmiş olacak. Özellikle uzaktan çalışmanın en kolay olduğu yazılım dünyasında bu sayı giderek artmakta… Sadece çalışma ortamı değil, iş seyahatleri de tarihe karışmak üzere. Online toplantı ve sanal fuarlar önümüzdeki dönemde gündemde olacak.
​TİCARET
Koronavirüs sebebiyle dışarı çıkmak istemeyen birçok kişi e-ticaret üzerinden alışveriş yapıyor. Bu süreçte insanlar stok yapma ihtiyacı hissettiği için e-ticaret sitelerindeki satışlarda patlama yaşandı. Aynı zamanda eve direkt teslimat yapan uygulamalara da talep oldukça arttı. Birçok ülkede online alışverişte daha önce hiç karşılaşılmayan bir büyüme yaşandı. Teslimat otomasyonları, gelecek dönemin en revaçta konularından olacak.
PARA
Birçok insan hijyen hassasiyeti sebebiyle paraya dokunmak istemiyor. Bu süreçte kredi kartlarının ve kripto paranın kullanımının artması beklenmekte. Bu süreçte diğer ülkelerin de para akışının dijitale kayması ve mobil ödeme sistemlerine entegrasyonun hızlanması beklenmekte.
​ÇEVRE
Çin’in sanayileşmiş şehirlerinde ekonominin yavaşlaması sonucu hava kirliliği ciddi oranda azaldı. Hava kirliliğinin yol açtığı erken ölüm sayısının da düşmesi bekleniyor. İnsanların sokağa çıkmaması sebebiyle birçok ülkede karantina uygulanırken, hava kirliliğinde azalma gözlemlenmekte.
​SAĞLIK
Koronavirüs salgınının önlenmesinde en kritik rollerden birinin verileri analizinde olduğu görüldü. Farklı kaynaklardan alınan büyük verinin işlenmesi sayesinde karantinalara ve diğer önlemlere karar verilebildi. İlerleyen günlerde de virüsün gen haritasının çıkartılarak, aşının geliştirilmesinde veri biliminin ne kadar önemli rol oynadığını konuşacağız. Sağlıkta veri bilimi kullanımı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak.
​ARKADAŞLIK
İnsan sosyalleşmek isteyen bir varlık. Evde kalma sürecinde iletişim kurmak isteyen birçok insan sohbet uygulamalarıyla arkadaşlık edebilir. Ancak fiziksel olarak buluşulması sakıncalı… Bu sebeple birçok insan ilk randevularına Skype ya da FaceTime üzerinden çıkabilir.
İŞ
Teknolojide yaşanan bu hızlı değişimler, bu alandaki yeni mesleklerin ortaya çıkışını ve teknoloji temelli işgücü ihtiyacını artıracak. Dolayısıyla yazılım bilen kişiler bir adım öne çıkacak.

 

Arşivler