Makineler 2025’e Kadar İşlerin Yarısından Fazlasını Yapabilecek

makine-otomasyon
Kariyer

Makineler 2025’e Kadar İşlerin Yarısından Fazlasını Yapabilecek

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, önümüzdeki 10 yıl içerisinde makineler hali hazırda insanlar tarafından üstlenilen iş görevlerinin %52’sini üstlenen bir konuma gelecek. Forumda ayrıca, insanların makine ve bilgisayar programları ile nasıl çalıştığına göre şekillenecek “yeni roller” ortaya çıkacağı da öngörülüyor.
Organizasyon tarafından yapılan açıklamada, “2025 yılına kadar tüm mevcut işyeri görevlerinin yarısından fazlası, bugün %29 olan oranın aksine, makineler tarafından gerçekleştirilecek” ifadeleri yer alıyor.
WEF’in tahminine göre ayrıca, makinelerdeki ve algoritmalardaki hızlı değişimleri veya ortaya çıkabilecek problemleri çözmek için eşzamanlı olarak tasarlanan bilgisayar süreçleri, “2022 yılına kadar mevcut 75 milyonun yerini alacak 133 milyon yeni rol yaratabilir.”
Cenevre yakınlarında bulunan WEF organizasyonu, İsviçre’nin Davos merkezli faaliyet yürüten politikacıların ve iş dünyasının liderlerinin dahil olduğu yıllık “pow-wow” toplantılarıyla biliniyor.
Kaynak:Sputnik Türkiye​

 

Arşivler