Manken Gibi Yazılımcı!

karlie-kloss
Kariyer

Manken Gibi Yazılımcı!

O, yıllık 10 milyon Dolar ile dünyanın en çok kazanan üçüncü top modeli. 22 yaşında kariyerinin doruğundayken, “Eğitim şart” dedi. Victoria’s Secret melekliğini bıraktı, New York Üniversitesi’nde program kodlama eğitimi almaya başladı.
Şimdi bir yandan ışıldayan kariyerine devam ediyor, diğer yandan açtığı kursta kodlama eğitimi veriyor. Podyumda top model, okulda öğrenci, bilgisayar başında bir dâhi olan yetenekli bayan Karlie Kloss, Hürriyet’e sıra dışı hayatını ve mutluluğun sırlarını anlattı.

Modeller şöhret olduktan sonra eğitim işlerini elinin tersiyle iter. Siz 2015’te Victoria’s Secret’ın en gözde meleklerindeyken ekipten ayrıldınız, New York Üniversitesi’ne yazıldınız. Öğrencilikle top modellik bir arada nasıl oluyor?
– Çok iyi. Yazılımla ilgili eğitim görüyorum, kendi ders programımı işlerime göre zamanlamama da izin veriyorlar, böylelikle modellikle öğrenciliği bir arada götürebiliyorum. Yani işlerimi aksatmadım, sadece meleklikten ayrıldım. Bu arada, eğitim gördüğüm ‘The Gallatin’ kursları, her öğrenciye kendi ders programı saatlerini yaratmasını sağlıyor. Yani torpil yok, sıradan bir öğrenciyim.
Genelde okula iyi bir iş bulmak için gidilir. 14 yaşında modelliğe başladınız, 13 yıldır zirvedesiniz. 16 milyon dolarlık servet de cepteyken, nedir bu okul aşkı?
– Hayat herkese farklı fırsatlar sunuyor. Ama kimi zaman fırsatlarınızı kendiniz yaratmanız gerekiyor. Bunu kendinize borçlusunuz. Ben de sürekli fırsat yaratıyor, önüme gelenleri de değerlendiriyorum. Hayatımı sadece bir alana bağlı olarak kurmadığım için açıkçası minnettarım. Kendimi yeniden yaratacak enerjiyi de içimde buluyorum, çünkü yeni şeyler denemekten korkmuyorum.
Sizinle ilgili başka bir konu da bilgisayar dehası olmanız. Hatta ‘Klossy ile Kodlama’ adında özel bir eğitim programınız var.
– Kodlama ya da kod yazılımının geleceğin süper gücü olduğunu düşünüyorum. Bunu yabancı dil öğrenme gibi düşünün. Ve gelecekte herkes bu dili konuşacak. Bence herkes bu yeteneğini geliştirmeli. Ben de bu gelişime katkıda bulunmak adına ‘Klossy ile Kodlama’ adlı eğitim programını ve yaz kamplarını başlattım. Kadınlara bilgisayar programcılığını, yazılımcılığı öğretip, onlara yeni bir kapı açılmasını sağladığım bir kurs bu. Bilgiyi paylaşmak insanı gerçekten çok mutlu ediyor.
Kamplarıma dünyanın her yerinden farklı kadınlar katılıyor ve birlikte büyüdüğümüzü hissediyorum. Benim için yardım etmek hayattaki önceliklerden. Yani yardım elimi öyle ya da böyle uzatmaya çalışıyorum. Ve bu beni çok mutlu ediyor.

Kaynak: Hürriyet

 

Arşivler