Mutlu Eden Kariyer Formülü: Keyif, Para, Akış

mutlu eden kariyer formülü şeması
Kariyer

Mutlu Eden Kariyer Formülü: Keyif, Para, Akış

Bir kariyer amacınız var ve başarılı olmak istiyorsunuz. Kariyer hikâyeleri okuyor, ilgilendiğiniz ya da çalıştığınız sektördeki insanlardan tavsiyeler alıyorsunuz. Bazıları hayallerini bir kenara bırakıp sadece para için çalışırken, küçük bir azınlık da olsa mutlu hikâyeler de duyuyorsunuz. Peki, kariyer piyangosunu vuran, hem başarılı hem mutlu olan insanların sırrı nedir? Hayalinizdeki mükemmel işe sahip olmanız içinChris Guillebeau,Born For This kitabında bu işin formülünü ortaya koymuş: Keyif, Para, Akış… Peki, bu formülü kendi hayatımıza nasıl uygulayabiliriz?
​Keyif (Joy)
Hayattan keyif almak önemlidir ama kariyer seçiminizi yaparken hepimizin o hep duyduğu “Sevdiğin işi yap” mottosuna kendinizi kaptırırsanız hem potansiyelinizi ortaya koyamaz hem de beş parasız sanatçı güruhu olarak tabir edilen kitlede sıkışıp kalırsınız. Hangi işi yaparsanız yapın mutlaka sıkıcı süreçler, dosya yığınları, hesaplamalar olacaktır. Ama bu demek değil ki nefret ettiğiniz işlerde sıkışıp kalın. Yapmanız gereken her anın büyüleyici olmadığını kabullenmek, işinize ayırdığınız vaktin tamamında mutlu olmayı kariyer hedefi haline getirmemek, keyif veren anlarla birlikte canınızı sıkacak zamanların da olacağını kabul ederek gerçekçi olmaktır. Bununla birlikte kariyer seçim ve hedefleriniz size keyif verecek ve sizi heyecanlandıracak yönde olmalıdır.

Para (Money)
Para her şey değildir ama hayatınızı idame ettirmek için belli bir gelire sahip olmanız gerekir. Kariyer piyangosunu kazanmak için ille çok zengin olmanıza gerek yok. Yine de faturalarınızı rahatlıkla ödeyebileceğiniz, kendinizin ve ailenizin ihtiyaçlarını giderebileceğiniz ve size konforlu bir yaşam imkânı sunacak gelire sahip olmanız önemlidir. Bu işinizden keyif almanızda ve mutlu olmanızda da etkili olacaktır. Ama tek amacınız para kazanmak olmamalıdır. Bu sizi başarıya ulaştıracak bir kariyer planı olmayacaktır. Yaşam koşullarınızı iyileştiren bir geliri elde edebileceğiniz kariyer seçimi önceliğiniz olmalıdır.

Akış (Flow)
Severek yaptığınız her şeyde zaman su gibi akıp geçer. Eğer gerçekten sevdiğiniz bir uğraşınız varsa ücret alabilecekken bedavaya bile yapabilirsiniz. İşte bu akıştır. Yani yeteneklerinizi maksimumum düzeyde geliştirip kullanarak, gerçekten iyi olduğunuz şeyde kendinizi kaybetmek. Bu aynı Keyif ve Para esaslarında olduğu gibi denklemin bir parçasıdır. Bir işi sadece iyi yapmanız yetmez. O işi gerçekten iyi yapmalı ve tabiri caizse işin erbabı olmalısınız. Bunu içten gelen doğal bir yetenek olarak da düşünebilirsiniz. Uzmanlık alanlarınızdaki becerileriniz sizi yormamalı ve doğal bir sürecin parçası olarak akıp gitmelidir. Sanki hiç çaba harcamıyormuş gibi mükemmel sonuçlar alarak o işteki bir yıldız olabilirsiniz. Bu yüzden gerçekten iyi olduğunuz yeteneklerinizi analiz ederek onları geliştirmeli ve bunun üzerine bir kariyer inşa ederek saniyeleri saydığınız değil aşkla yaptığınız bir işe odaklanmalısınız.

Kariyer piyangosunu kazanmak için bu denklemdeki 3 esası bir arada gözetirseniz sizin için biçilmiş kaftan olan işe sahip olabilirsiniz. Yapmak için doğduğunuz işi seçerken ister kariyerinizin başında olun ister yeni kariyer hedefleri olan bir çalışan, hem başarılı hem de mutlu olmak için yapmanız gereken bu kadar basit. Gerçekçi olun ve sizi heyecanlandıran, keyif veren işlere yönelin. Seçtiğiniz işin hayatınızı kolaylaştıran, size konforlu bir yaşam sunan imkânlara sahip olmasına dikkat edin. Yeteneklerinizi sorgulayın, kendinizi yeniden keşfedin ve becerilerinizde uzmanlaşın. Sonrasında denklemin bu 3 esasını kombinleyerek kariyer piyangosunu kazanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Kaynak:chrisguillebeau.com

 

Arşivler

X