Patronlardan Nitelikli Çalışan Vurgusu

nitelikli-calisan-acigi-buyuyor
Kariyer

Patronlardan Nitelikli Çalışan Vurgusu

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Diital Planet Genel Müdürü Şerif Beykoz ve TÜTED Başkanı Dr. Dilek Bağdatlıoğlu, Capital’e yaptıkları açıklamada bilişim alanında yetişmiş insan kaynağının önemine değindiler.
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: “Nitelikli yazılım uzmanlarımızın, mühendislerimizin ve girişimcilerimizin yetişmesi gerekli. Dinamik nüfus potansiyelimizi yenilikçi ve üreten bir güce dönüştürdüğümüz takdirde katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerde önemli gelişme kaydedebiliriz. Bu kapsamda özellikle STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) alanlarında yetişmiş insan kaynağına yatırım yapmalıyız.”
Diital Planet Genel Müdürü Şerif Beykoz: “Bilişim sektöründeki şirket sayısı 5 binleri zorluyor. Bu şirketlerin yüzde 90’ı KOBİ ve dinamik bir sektör söz konusu. Çalışan sayısı ise 300 binlere ulaştı. Her yıl kamu ve vakıf üniversiteleri ile özel eğitim kuruluşlarından yetişen 15 bin yeni bilişimci sektöre katılsa da ara eleman ihtiyacı açılıyor, bu konuda henüz iyileşme yok.”
TÜTED Başkanı Dr. Dilek Bağdatlıoğlu: “Akıllı sistemler, endüstri 4.0 uygulamaları, 5G gibi teknolojik formlar için nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Bu ihtiyacın karşılanması ve nitelikli insan sayısının arttırılması gerekiyor. Bu anlayış içinde sadece gençlerin değil, mevcut işgücünün de bilgi ve iletişim teknolojileri becerilerinin geliştirilmesi zaruri.”

Kaynak: Capital

 

Arşivler