Selim Sürme: “Bilge Adam, kariyerimde sıçramamı sağladı”

selim-surme
Kariyer

Selim Sürme: “Bilge Adam, kariyerimde sıçramamı sağladı”

Yazılım, sistem, web ve grafik tasarım, dijital medya, 3D ve teknik çizim, muhasebe, Microsoft Office gibi farklı alanlarda eğitimler veren, Türkiye’nin lider bilişim eğitimleri kurumu Bilge Adam Akademi, her yıl yüzlerce öğrenci mezun ediyor. Bilge Adam Akademi mezunlarının birçoğu kendi başarı hikâyelerini yazıyor. Bilge Adam Akademi’de yazılım ve dijital medya eğitimleri alan Selim Sürme de bu isimlerden sadece biri. “İş hayatımda gerçek anlamda yükselişim dijital medya eğitimi sayesinde oldu” diyen Sürme ile bir araya geldik. Bizlere hayatını, hayallerini ve kariyerinde ilerleyişini anlattı.
Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Küçüklüğümde tek hayalim astronomi üzerine bir şeyler yapmaktı. Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Uzay ve Astronomi Bölümü’ne girmeyi başardım. Ardından eğitimimi yurtdışında devam ettirmek istiyordum ama maalesef olmadı. Yol ayrımına gelmiştim. Yazılımı çok seviyordum, kendimi geliştirmek istiyordum. “Bu eğitimi nerede alabilirim?” diye bakarken Bilge Adam’ı gördüm.
Peki, neden Bilge Adam’ı tercih ettiniz?
Yazılım eğitimini en iyi şekilde veren, iş başvurularımda bana referans olabilecek tek kurum Bilge Adam’dı. Başka bir alternatif düşünmediğimi belirtmeliyim. 2009 yılında Bilge Adam Bakırköy’de yazılım eğitimi aldım. Yazılım eğitimi sonrası yine Bilge Adam’da SharePoint eğitimine katıldım. Teknoloji, değişim demek. Teknolojiye yetişebilmek için kendinizi sürekli yenilemeniz gerekiyordu ve ben de bunu biliyordum.
Yazılımı çok sevdiğinizi söylediniz. Yazılımla gerçek anlamda tanışmanız Bilge Adam’da mı oldu?
Kesinlikle. Okulda verilen eğitim yeterli değildi. Aldığınız dersler le teknolojiyi ancak bir adım geriden takip edebiliyordunuz. Kendi çabamla yeni programları öğrenmeye çalışıyordum. Ne zaman ki Bilge Adam’a geldim, yazılım dünyasına gerçek anlamda girişim de o zaman oldu. Eğitimi aldığınız kurum kadar eğitmenin de önemli olduğunu düşünüyorum.
​ ​Eğitmeniniz sizi nasıl motive etti? ​

İhtiyacımız olduğu her an kendisine ulaşabiliyorduk. Tüm sorularımıza yanıt veren, değerli bir eğitmendi. Ulaşılabilir olmak günümüzde lüks denebilecek bir kavram. Bu lükse sahiptik. Tabii şunu da belirtmek isterim; başarı için dersleri düzenli bir şekilde takip etmek, verilen ödevleri zamanında yapmak önemliydi. Çok hasta olmadığım sürece derslere hep katıldım.
Bilge Adam’da aldığınız yazılım eğitiminin, iş hayatınıza yansıması nasıl oldu?
Eğitmenimiz ödev olarak bir alışveriş sitesiyle ilgili database çalışması istemişti. İlk işimde  o kadar işime yaradı ki! Kategorileri düzenlerken, sistemin nasıl işlediğini kısa sürede anladım. Bilge Adam’da dijital medya eğitimi de aldım. İş hayatımda gerçek anlamda yükselişim bu eğitimle oldu. Kariyerimde sıçramamı sağladı.
Kariyerinizdeki bu yükseliş nasıl gerçekleşti?
Dijital medya, ilgi çekici ve merak uyandıran bir eğitimdi. Bu eğitimin okulu yok, Bilge Adam dijital medyanın mantığını anlamamı sağladı. Çevremdeki arkadaşlarıma, eğitimlere katılmalarını tavsiye ediyordum. Dijital medyanın kariyer hayatıma katkısı da büyük oldu. Şu anda çalıştığım şirkette kısa sürede üst kademelere yükseldim. İçerik yöneticisiyken, SEO/SEM yönetici oldum. Ekim ayında da Genel Müdür olacağım. Yunanistan menşeyli bir şirkette çalışıyorum. Adı Alve; fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markası.  Yunanistan, İngiltere ve Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Yunanistan’da oldukça ünlü olduğunu da söylemeliyim.
​ ​
Arkadaşlarınıza Bilge Adam eğitimlerini tavsiye ettiğinizi söylediniz…
Evet, hatta ilginç bir örnek de vermek istiyorum. Bakırköy’de yazılım eğitimimi tamamlamak üzereydim. Yakın bir arkadaşım o dönem yazılım alanında kendisini geliştirmek istiyordu. Kendisine Bilge Adam’ı tavsiye ettim. Aldığı eğitim arkadaşımın hayatını değiştirdi. O kadar başarılı oldu ki eğitim sonrasında ilk önce Bilge Adam’da çalışmaya başladı sonra Enerjisa’ya geçti. Düşünün; Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumuştu. Mezun olduğunuz bölüm çok farklı olabilir. Başarının anahtarı sadece istemek ve inanmak…
Böylesi bir başarı yakalayacağınızı tahmin ediyor muydunuz?
İş hayatımda planlı bir şekilde hareket ederim. Hedeflerime ulaşabilmek için bir sonraki adımı hep düşünürüm.  Kariyerinizde yükselebilmek için programlı bir şekilde ilerlemeniz şart. Yaptığınız seçimler de çok önemli. Mesela Alve’de çalışırken Ford’dan teklif gelmişti. O sırada İstanbul Üniversitesi’nde MBA yapıyordum ve Ford’un teklifi reddettim.
Otomotiv sektörünün en büyük bir firmalarından birinde çalışmayı neden istemediniz?
Ford gibi kurumsal bir firmada yükselmenin zor olacağını düşünüyorum. Zaman zaman kendime soruyorum: “Ford’da orta seviye bir yönetici olmak mı yoksa Alve gibi küçük ama geleceği olan bir firmada genel müdür olmak mı daha cazip?” Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bulunduğum konum ve yaptığım işten çok memnunum. Startup şirketlerde daha hızlı yükseliyorsunuz ama büyük, sistemi, düzeni otrumuş bir kurumsal firmada geleceğinizi öngörebilmek güç… ​​

 

Arşivler