Siz Kimsiniz? Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?

Kariyer

Siz Kimsiniz? Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?

Ortaçağ’da, değişim diye bir şeyin olmadığı öğretiliyordu. Ama değişim bütün uçurumlarıyla birlikte geldiğinde, insanlık katı olan her şeyin buharlaştığını gördü. Şimdi insan küresel dünyanın karmaşıklığı içinde hızlı değişimlerin getirdiği tempoyla yaşam alanını yönetmekte zorluk çekiyor. Bu karmaşa içinde önceliklerimiz ne olmalı? Tutumumuz nasıl olmalı? İşlerimizi doğru yapıyor muyuz? Yoksa doğru işleri mi yapıyoruz? Paradigmalarımız gerçekle ne kadar uyumlu?  Hareket planımız ne olmalı? Daha önemlisi ya elimizdeki harita yanlışsa?

KARİYER DANIŞMANLIĞI
Bu yaşam temposunda bazen kendimizi tanımakta zorlanıyor, hedeflerimizden şaşıyoruz. Dünyanın baş döndüren hızıyla tek başımıza mücadele etmeye çalışıyoruz. Ve hepimizin gözleri bir şeyler danışmak için deneyimli, tecrübeli, bilge, kendi anlam haritasını oluşturmuş kişileri arıyor.

KENDİNİ TANIMANIN ÖNEMİ
Bilişim teknolojileri alanında her yıl binlerce mezun veren Bilge Adam Akademi olarak özellikle kariyer konusunda gençlerden bize yansıyan çok sayıda soruyla karşılaşıyoruz. Meslek seçiminin her genç için yaşamsal bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Ne de olsa insanın kendisi için en doğru mesleği seçmesi aynı zamanda mutlu ve tatminkâr bir yaşamın da garantisini oluşturuyor.  Doğru meslek seçimi de ancak kişinin kendisini iyi tanımasıyla gerçekleşiyor. Oscar Wide’ın dediği gibi: “Kendi kişiliğinin bilincine varmak, herkesin önde gelen amacı olmalı.”

KENDİNİ TANIDIKÇA GÜÇLÜ YÖNLER ORTAYA ÇIKACAK
Peki, kendinizi nasıl tanıtırsınız? Nelerdir sizi siz yapan şeyler? Kendi hakkınızda sayabileceğiniz bütün özellikler, sizin kim olduğunuzu tanımlamaya yeterli mi? Düşüncelerinizi, çevrenizi, yaptıklarınızı, duygularınızı, deneyimlerinizi, kişiliğinizin bütün özelliklerini; kısacası listeleyebileceğiniz her şeyi tekrar bir araya getirsek, sizi yeniden yaratabilir miyiz? Yoksa geriye eksik bir şeyler kalır mı? Kendinizi tanımadan, bütün boyutlarıyla kendinizle yakın bir ilişki kurmadan kaliteli bir yaşama ulaşmanız inanın ki kolay olmayacaktır. Kendinizi daha iyi tanıdıkça, karanlıkta kalan yönlerinizi belirledikçe, güçlü yanlarınız daha iyi ifade edebilecek; toplumsal maskelerinizin ardındaki o saf ve gerçek özünüzü ortaya çıkarma fırsatı bulacaksınız.

BÜYÜK RESMİN İÇİNDE NEREDESİN?
Kim olduğunuzu araştırıp, kimliğinizi bütün boyutlarıyla ortaya döktüğünüzde, büyük resmin içindeki yerinizi daha iyi kavrayabilirsiniz. Böylelikle güçlü yanlarınızı geliştirme ve onları ustalık seviyesine getirme konusundaki cesaret ve güveniniz daha da artar. Yaralarınızı ve hassas noktalarınızı bildiğiniz için daha az tepkisel, daha çok yanıt veren durumuna geçebilirsiniz. Başkalarının davranışlarını ve başınıza gelenleri kişisel olarak algılamaktan kurtulup, doğru insanlar ile bağlantınızı sağlamlaştırma şansına sahip olursunuz. Kendinizi iyi tanırsanız, siz neyin harekete geçirdiğini, neyin durdurduğunu, zihninizin nasıl çalıştığını, nelerden hoşlanıp, nelerden hazzetmediğinizi bilir ve bu bilginin üstüne basarak kariyer hayatınızda hızla yükselebilirsiniz.

 

Arşivler