Teknoloji Bu Meslekleri Yok Edecek

çalışan robotlar
Kariyer

Teknoloji Bu Meslekleri Yok Edecek

Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın pek çok sektörde karşılık bulması kuşkusuz milyonlarca kişinin hayatını değiştirdi. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler bazılarımızın ise hayatını karartacak gibi duruyor. ABD “Bureau of Labor Statistics” (İşçi İstatistik Bürosu) madalyonun diğer yüzünü mercek altına aldı ve gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekleri açıkladı.
MATBAACILAR: Medyanın dijitalleştiğini belirten rapora göre; bu durum gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısmındaki işsizlik oranının artmasına sebep oluyor.
EDİTÖRLER: Medyadaki dijitalleşme sadece baskı kısmında çalışanları değil, editöryel işleri de etkileyecek. Zira insan üretimine dayalı bu sektörde önümüzdeki yıllarda akıllı makinaları görebiliriz.
BALIKÇILAR: Balıkçılıkta kullanılan yöntemlerin kas gücünden makinaya döndüğünü belirten rapor, bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceğini belirtiyor.
SANAYİ ÇALIŞANLARI: Metal ve plastik üretiminde otomasyona geçişin artacağının altını çizen rapor, bu durumun kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6’sının işini kaybetmesi ile sonuçlanacağını iddia ediyor.
ENERJİ SEKTÖRÜ ÇALIŞANŞARI: Makine kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar olacak.
TURİZM ACENTELERİ: İnternet kullanımının artışı seyahat acentelerini de vuracak. Her yıl daha fazla insanın tatil programını kendi başına yaptığının altını çizen rapora göre, bu sektörde çalışan insanların yüzde 12’sinin işini kaybetmesi bekleniyor.
TV VE RADYO ÇALIŞANLARI: Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirden dolayı tehlikede.
ÇİFTÇİLER: Çiftçiliğin teknoloji odaklı bir sektöre dönüştüğünü belirten rapor, söz konusu makine gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19’unun bu iş kolunu bırakmak zorunda kalacağını savunuyor.
POSTACILAR: Facebook ve WhatsApp gibi uygulamaların insanların alışkanlıklarını değiştirdiğini belirten rapor, her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımının azaldığını; bu durumun da yüzde 28’lik bir iş kaybına neden olacağını belirtiyor.
HOSTESLER: Teknolojinin işsiz bırakacağı meslek grupları arasında hostesler de bulunuyor.
​MÜCEVHER ÜRETİCİLERİ: Globalleşen dünyada şirketlerin daha az masraf ile en yüksek kârı elde etme çabası da bazı meslek gruplarını zora sokuyor. Bunların başında da mücevher üreticileri bulunuyor. Zira bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket bir süredir merkezlerini ABD dışına taşıyor.

Kaynak: bigpara.com

 

Arşivler