Teknoloji Çalışanları Kazandırıyor

teknoloji-calisan
Kariyer

Teknoloji Çalışanları Kazandırıyor

Teknoloji devleri yeni ekonominin en büyük temsilcileri. Bu alanda yer alan birçok şirket, kendi alanında birçok yeniliğe imza atarak ezber bozan yeni iş modelleri geliştiriyorlar. Dolayısıyla en büyük yatırımlarını, Ar-Ge faaliyetlerine ve inovasyona yapıyorlar. Ancak yeni ekonomiyi oluşturan bu şirketlerin yatırım yaptıkları en önemli konu ise insan kaynağı. Şirket kültürünün oluşması ve yeşertilmesi için en önemli konu olan insan kaynağı, çıkan ürünlerden geliştirilen servislere ve hatta elde edilen gelire göre birçok farklı konuda etken oluyor. Başka bir deyişle çalışanlar, bir şirkete değer katan en önemli değer. Bu kapsamda birçok önemli araştırma yapılıyor. Dikkat çeken araştırmalardan biri, şirketlerin çalışan başına geliri üzerine… Hürriyet’ten Ahmet Can, buradan yola çıkarak dünyadaki teknoloji devleri çalışanlarının ortalamada nasıl bir değer yarattığını araştırdı.
NETFLIX ŞAŞIRTIYOR
İlk akla gelen şirketler, genellikle Apple ve Google gibi devler. Ancak bizi listenin zirvesinde şaşırtan bir şirket yer alıyor. Online film ve dizi platformu Netflix, şu anda çalışanların en fazla değer yarattığı şirketlerin başında geliyor. Netflix’in 2017’de elde ettiği gelir 11.6 milyar Dolar. Çalışan sayısı ise 5 bin 400 civarında. Netflix çalışanlarının değer yaratma ortalaması 2.1 milyon Dolar. Başka bir deyişle Netflix, ezber bozan iş modelinin kaynağının şirket kültüründe yattığını ifade edebilmek mümkün.
İkinci sırada artık neredeyse bir ülke ekonomisi kadar büyüklüğe ulaşan Apple var. 2017’de 230 milyar Dolar gelir elde eden Apple’ın çalışan sayısı ise 123 bin civarında. Bu da şirket çalışanlarının ortalama 1.8 milyon Dolar değer yarattığını gösteriyor.
Üçüncü sırada Facebook var. Geçen yıl 40.6 milyar Dolar gelir elde eden şirketin çalışan sayısı 25 bin olarak ifade ediliyor. Facebook çalışanlarının şirkete ortalama katkısı ise 1.6 milyon Dolar.
Dördüncü sırada 2017’de 110.8 milyar Dolar gelir elde eden Google’ın çatı şirketi Alphabet yer alıyor. Alphabet’in çalışan sayısı 72 bin olarak belirtilirlen, bu çalışanların şirkete olan katkısı ise 1.6 milyon Dolar.
Listeye sürpriz olarak giren şirketlerden biri Spotify… Online müzik alanında hızla popüler olan Spotify, 2017’de sadece 2.2 milyar Dolar gelir açıklarken şirket çalışan sayısı ise 2 bin 100… Bu da şirketin çalışan başına 1 milyon Dolar katkı sağladığını gösteriyor.
AMAZON SON SIRADA
Listenin en çok şaşırtan şirketi ise Amazon oldu. Hem geliştirdiği teknolojilerle hem de elde ettiği büyüme rakamlarıyla her geçen gün dikkat çeken e-ticaret devi Amazon, çalışan başına yaratılan değer konusunda hayal kırıklığına uğradı. Geçen yıl 117 milyar Dolar gibi önemli bir gelir elde eden Amazon’un çalışan sayısında ise rekor kırıyor. Amazon’un çalışan sayısı 566 bin olarak açıklanıyor. Bu da şirketin çalışan başına elde ettiği gelirin 206 bin Dolar’da kalmasını sağlıyor. Başka bir deyişle Amazon, en büyük 10 teknoloji şirketinin listelendiği sıralamada son sırada yer alıyor.
TÜM SEKTÖRLERDE İLK 4 TEKNOLOJİNİN
Teknoloji dışında diğer sektörlere göre çalışan başına gelir listesine baktığımızda ilk dört şirketin teknoloji alanından geldiği görülüyor. Netflix, Apple, Facebook ve Alphabet listenin zirvesinde. Hemen arkalarında arka arkaya iki otomobil devi var. General Motors (GM) ve Ford, çalışan başına gelir konusunda dört ve beşinci sırada bulunuyor. Listenin devamı ise şu şekilde; altıncı Boeing, yedinci Caterpillar, sekizinci GE ve dokuzuncu 3M… 10’uncu sırada elektrikli otomobil üreticisi Tesla geliyor.
Haber: Ahmet Can
Kaynak:Hürriyet​

 

Arşivler