Terzioğlu: “İngilizce yerine robotik öğrenmeliyiz”

kaan-terzioglu
Kariyer

Terzioğlu: “İngilizce yerine robotik öğrenmeliyiz”

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Hürriyet’ten Elif Ergu’ya verdiği röportajda, dünyada büyük kırılma yaşanacağını ve Türkiye’nin buna hazırlanması gerektiğini belirterek, “Endüstri 4.0 için 5G şart. Türkiye eğitim sistemini de bu gelişmelere uydurmalı. Türkiye eğitime olan ihtiyacını dijitalleşmeyle karşılayabilir. İleride yabancı dil öğrenmeye gerek kalmayabilir ama yazılım ve robotik (robot uzmanlığı) mutlaka öğrenilmeli” dedi.
Yenilikleri çok iyi kullanıyor ama iş yeniliği yapan ve icat çıkarma noktasına geldiğinde tıkanıyoruz. Üreten hale nasıl geleceğiz?
Türkiye teknolojiyi kullanmada Avrupa’nın önünde. Türkiye’deki 4.5G şebekesi dünyadaki en hızlı 4.5G şebekelerinden biri. “Biri” dememin sebebi de Avrupa’da ya da Amerika’da örneği olduğu için değil. Güney Kore ve Japonya’yla karşılaştırdığımızda bunu söylüyorum. Türkiye’nin tüketen değil üreten olması lazım. Dünya değişiyor. Güçlendirilmiş gerçeklik, yapay zeka vs. hayatımızı etkileyecek. İnsan kabiliyetini ileriye taşıyacak teknolojiler çıkacak. İnsansız depolar, sürücüsüz araçlar, şoförsüz kamyonlar vs. Bunlar hep güçlendirilmiş gerçekliğin mobil platformlarla entegrasyonuyla gerçekleşecek. 3-5 yıl sonra hayatımıza bunlar girecek.
Endüstri 4.0 çok büyük bir değişim getirecek. Bunu yapabilmek için neler yapılmalı?
4.5G tüketicinin hayatına değiyor. 5G ise Endüstri 4.0’ın alt yapısı. İnsanları birbirine bağlamaktan nesneleri birbirine bağlayan yapıya geçilecek. Dünyada büyük kırılma olacak. Bu dünyanın gündeminde. Örneğin Amerika’da şoförsüz kamyonlar konuşuluyor. Amerika’nın 55 eyaletinin 41’inde en yaygın iş kamyon şoförlüğü. Bir şekilde insanlara yeni kabiliyetler kazandırılmalı. Farklı bir eğitim sistemi dünyanın her yerinde konuşuluyor. Teknoloji eğitimde çok daha fazla kullanılacak. Türkiye’nin eğitime olan ihtiyacını dijitalleşmeyle karşılayabiliriz. Suriyelilerle ilgili uygulamalardan bahsederken tercüme servisini sık sık anlatıyorum.
KAAN TERZİOĞLU KİMDİR?
Kaan Terzioğlu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Aynı yıl Arthur Andersen Türkiye’ye denetim uzmanı ve mali müşavir olarak giren Terzioğlu, 1992 yılında şirketin ABD operasyonunda Bilişin Stratejileri ve Güvenliği uzmanlığı yaparak bilişim sektörüne adım attı. Ardından Belçika ve Türkiye’de çalıştı. 2000’li yıllara kadar Chicago-Brüksel arasında bilgi teknolojileri ve bilgi güvenliği konularında yönetim danışmanlığı yaptı. 2012 yılına kadar Cisco’da üst düzey yönetici olarak görev yapan Terzioğlu, 13 yıllık Cisco deneyiminden sonra 2012’de Türkiye’ye döndü. Akbank, AkSigorta, TeknoSA, CarrefourSa, Turkcell’in yönetim kurullarına girdi. Birçok şirkette danışma kurulu üyeliği de yapan Terzioğlu, 2015’de Turkcell Genel Müdürü oldu.

Kaynak: Hürriyet​

 

Arşivler