Türk Mobil Oyun Şirketi 250 Milyon Dolar’a Alıcı Buldu

gram-games
Kariyer

Türk Mobil Oyun Şirketi 250 Milyon Dolar’a Alıcı Buldu

2012 yılında kurulan İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Gram Games, dünyaca ünlü oyun geliştiricisi ​Zynga tarafından​​ 250 milyon Dolar nakit ve ek ödemeler karşılığı satın alındı. Çalışanlarının yıl içerisinde sınırsız tatil hakkına sahip olduğu, mesai saati ve alt-üst ilişki kavramları olmayan Gram Games, sıra dışı ekip yapılanması ve yönetim anlayışıyla da birçok gencin çalışmak için hayalini süslüyor. Türkiye’nin en başarılı 100 startupı arasında gösterilmişti.
1010! ve Six! gibi ünlü bulmaca oyunlarının üreticisi olan ve dünya çapında 170 milyondan fazla oyuncuya sahip Gram Games, bugüne kadar pek çok oyununu Amerika ve Avrupa mobil platformlarında da birinciliğe taşıma başarısını gösterdi.
Geçtiğimiz sene geliştirdikleri yeni oyunları Merge Dragons! ile de en çok kazanan ilk 50 oyun içerisine giren Gram Games’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Mehmet Ecevit, satınalma ile ilgili; “2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu; Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız” dedi.
Gram Games Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karamancı ise Gram Games’in oyun geliştirmekteki özgün ve etkili yaklaşımını, Zynga’nın uzmanlığıyla birleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; şunları söyledi: “Ürettiğimiz 1010! ve Six! gibi oyunlar ile dünyanın en başarılı bulmaca oyunu üreticileri arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz sene Merge Dragons! oyunumuz mobil oyun pazarında oldukça ses getirdi. Geliştirdiğimiz oyunlar ile milyonlarca insana ulaşmak istiyoruz. Bizler için bu paylaşım paha biçilmez bir keyif ve motivasyon kaynağı.”
Satınalma işlemini gerçekleştiren Zynga CEO’su Frank Gibeau; “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar” diye konuştu.
Kaynak: egirisim.com

 

Arşivler