Üniversite Diploması Şart Olmaktan Çıkıyor

universite-diplomasi-sart-degil (1)
Kariyer

Üniversite Diploması Şart Olmaktan Çıkıyor

Webrazzi’den Burak Budak’ın haberine göre; “Amerika’da teknoloji şirketleri uzun yıllardır üst düzey eğitim kalitesine sahip kişileri işe alarak, kendi içerisinde bir döngü ve kültür yarattı. Buna rağmen teknoloji şirketleri kendi homojen yapısını korurken çeşitlilik söz konusu olduğunda tökezliyor” diyor Cale Guthrie Weissman…
ABD Başkanı Donald Trump’ın maden işçilerine verdiği sözler her ne kadar imkânsız sözler olsa da farklı tartışmaları da beraberinde getirmiş görünüyor. Amerikan vatandaşı olan ve fakat üniversite eğitimi olmayan emekçilerin, teknoloji şirketlerinde çalışabilmelerini konu alan bu tartışmalarda gözler Silikon Vadisi şirketlerine çevrilmiş durumda.
Silikon Vadisi şirketleri homojen yapılarını geliştirebilmek için 4 yıllık üniversite mezunu olmayan ve/veya farklı alanlarda eğitimler almış fakat teknik yeterlilikleri sağlayan kişileri de işe almaya başlayarak bu çeşitliliği sağlayabilir.
Yeni Yaka İşler
IBM’in yetenek avcısı Sam Ladah bu kişilere ön ayak olmak için yaptıkları çalışmaları “New-Collar Jobs (Yeni Yaka İşler)” adıyla anıyor. Ladah, yeni yetenekler keşfetmek için oluşturdukları bu havuzdaki kişileri, eğitim geçmişine bakmaksızın tamamen teknik yeteneklerine göre değerlendirdiklerini belirtiyor: “4 yıllık bir eğitim almamış adaylar, teknik yeterlilikleri karşılayabiliyor. Bazıları sertifika sahibi olabiliyor veya eğitim programlarına dahil olanlar olabiliyor.” Kodlama alanında düzenledikleri eğitim programlarından birçok kişiyi işe aldıklarını da ekliyor Sam Ladah…
Ladah; “IT alanında çoğu zaman üniversite eğitimi çok büyük bir fark yaratmıyor. Eğer bu alanda kendini geliştirmişse bir kişi, birçok eğitim almış kişiden daha başarılı ve kalifiye olabiliyor. Bu nedenle daha çok teknolojiye karşı gerçekten tutkulu olan insanları arıyoruz. Son yıllarda IBM’de işe aldığımız kişilerin yaklaşık %15’inin 4 yıllık geleneksel bir eğitimi bulunmuyor” diyor.
IBM Design’da Front-End Developer olan Randy Tolentino, 2015 yılında işe girmeden önce hip-hop sanatçısıymış ve IBM’in eğitimlerine katıldıktan sonra işe alınmış ve şu anda iyi bir ekip yönetiyor. Tolentino, “IBM beni işe alarak bir riski göze aldıklarını biliyorum, birçok teknoloji şirketi ve girişim bana fırsat bile vermedi” diye konuşuyor.
Intel, Github gibi bazı şirketler de lise çağından itibaren gençlerin teknoloji alanında kendilerini geliştirmeleri ve erkenden iş hayatına atılabilmeleri için programlar üzerinde çalışıyor. Bu programlar, zengin bir kişi havuzu oluşturacak ve gelecekte bu kişiler birçok şirkette iş imkânı bulabilecek.
2020’de ABD’de 1 Milyonluk Yazılımcı Açığı
Şu anda yapılanlar oldukça yetersiz. 2015 yılında dönemin başkanı Obama, TechHire adını verdiği bir program sunmuştu ve o zamanlar çokça eleştirilse de 500.000 kişilik bir teknoloji istihdamı için eğitimlere başlanmasını sunmuştu. Bu sayede insanlar teknoloji alanında çalışabilecek yetenekler kazanabilecekti. O zamanlar 500.000’lik açıktan söz edilmesi teknoloji şirketleri tarafından eleştirilse de Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın yeni açıkladığı verilere göre 2020’de Amerika’da 1 milyon kişilik yazılım açığı bulunacak.
Uzun lafın kısası, şirketler sadece iyi görünmek için üniversite mezunları dışında kişileri işe almaya ve erken yaşta yetiştirmeye yatırım yapmayacaklar. Bunu yapacaklar çünkü yapılacak en iyi şey bu ve buna mecbur görünüyorlar.
Kas gücünden dolayı işsiz kalan ve kalacak olan kişileri de iş hayatına katabilmek için yapılabilecek en iyi şey onları teknoloji alanına yönlendirebilmek. Üniversite diplomasına ihtiyaç duyulmayan onlarca farklı iş kolu var bu sektörde. IBM, Intel ve Github gibi şirketlerin çalışmaları, bu alanda yapılacak birçok çalışmaya önayak olacak gibi görünüyor.
Teknoloji şirketlerinin kendi içinde bir kültür oluşturması, dış dünyadan oldukça bağımsız bir yaşam tarzına sahip olması yavaş yavaş değişecek gibi görünüyor. Yaşanan gelişmeler bu değişimi zorunlu tutacak. Bu değişim kaçınılmaz olduğu için teknoloji şirketleri bu değişimi yönetmek zorunda ve üniversite mezunu olmayan kişileri kendileri temelden eğitmeye başlamalı.
Kaynak: Webrazzi

 

Arşivler