WhatsApp Kurucu Ortağı Acton Şirketten Ayrılıyor

brian-acton-WhatsApp
Kariyer

WhatsApp Kurucu Ortağı Acton Şirketten Ayrılıyor

WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, kendi kâr amacı gütmeyen girişimini başlatmak için Facebook’a ait anlık mesajlaşma servisinden ayrılıyor. Acton bu kararını Facebook üzerinden şu şekilde duyurdu:
“WhatsApp ile geçirdiğim 8 yılın ardından, hayatımda yeni bir bölüm açıp devam etmeye karar verdim.
Bu yaşımda, yeni riskler alabildiğim ve tutkulu olduğum konulara odaklanabildiğim için çok şanslıyım. Kâr amacı gütmeyen, teknoloji ve iletişimin kesişeceği bir girişime başlamaya karar verdim. Bu iş projesi, bir süredir düşündüğüm bir şey ve şimdi odaklanıp yürütme zamanı geldi. Önümüzdeki aylarda sizlerle paylaşacağım daha çok bilgi olacak.
Bu, tabii ki zor bir karar. Ekibimizin sadece birkaç yıl içinde başarmış olduğu şeylerden gurur duyuyorum ve her geçen gün bu kadar çok insanın WhatsApp’a güvendiğini görmek mahcup edici oluyor.”
Acton, WhatsApp’ı CEO Jan Koum’la 2009’da başlattı. Bu ikili, daha önce Yahoo’da çalışmak üzere bir araya gelmişti. Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı satın almak için 19 milyar Dolar ödemeyi kabul etti ancak paylaşıma dayalı unsurlar sayesinde anlaşma 22 milyar Dolar’a yükseldi.
Bugün WhatsApp bir milyardan fazla aylık kullanıcı ile dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması ve bu, satın alındığı tarihte sahip olduğu 450 milyonluk kullanıcı sayısının iki katından fazla. O zamanlar kullanıcılarının çoğunun yurtdışında bulunmasından dolayı WhatsApp, ABD’de az tanınmıştı.
Son zamanlarda şirket hizmetten para kazanmak için hamle yapmaya başladı. WhatsApp, kullanıcıların uygulama aracılığıyla şirketlerle bağlantı kurmasına izin vermek için işletme profilleri ekliyor. Bu yenilik, başlangıç olarak kullanıcılara dayalı en büyük pazar olan Hindistan’da ödeme yapmaya olanak sağlamak ile ilişkilendirildi.

 

Arşivler