Yapay Zekâ, Çalışanları Karmaşık İşlere İtecek

ai-karmasik-isler
Kariyer

Yapay Zekâ, Çalışanları Karmaşık İşlere İtecek

​Bir zamanlar insanlar tarafından yapılan işlerin otomasyonu, Sanayi Devrimi’nden bu yana çalışanların işten atılması ve kitlesel yoksullukla sonuçlanacağı iddialarıyla makineler hakkında korku yarattı. Ancak tarih aksini gösteriyor.
Kanada’da bulunan Fraser Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından Steven Globerman, yapay zekânın (AI) insanları işlerinden edeceği endişelerini değerlendirdi.
Buna göre yapay zekâ teknolojisinde yaşanan olağanüstü gelişmeler, bazı işlerin yok olmasına neden olacak ancak yeni iş kolları yaratacak. Ortadan kaybolan iş kollarında çalışanlar daha fazla yetenek gerektiren işlerde çalışmaya başlayacaklar. Yani yapay zekâ, çalışanları aslında ileriye taşıyacak.
Yapay zekânın yaratacağı öngörülen diğer bir değişiklik ise işgücü verimliliğinde artış. Bu artışın, teoride maaşları da yükselteceği ve her türlü servis ve ürüne talebi de beraberinde getireceği belirtiliyor. İşyerlerinin artan talebi karşılamak için daha fazla insan çalıştırmak isteyeceği düşünülüyor. Ancak ekonomistlere göre bu türden bir ilerleme üretim sistemiyle doğrudan bağlantılı.
TAMAMLAYICI İŞGÜCÜ BECERİLERİNE TALEP ARTACAK
Yapay zekâ sayesinde, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve verimli kullanılması için tamamlayıcı olan işgücü becerilerine talebin de artacağı öngörülüyor.
Örneğin, emek yoğun muhasebecilik mesleği gelişen teknolojiler sayesinde daha verimli hale gelirken, ilgili bilgisayar programlarını geliştirebilen, kullanabilen kişilere talebin artmasını sağladı.
Tarihsel deneyime rağmen, yapay zekâyla gelen yeni otomasyon biçimi insanların işsiz kalacağı düşüncesiyle endişeleri artırdı. Buna ek olarak, Tesla CEO’su Elon Musk, robotların işleri insanlardan daha iyi yapabileceği iddiasını ortaya attı. Ancak medyanın ilgisini çekmekten veya işgücü üzerindeki düşük ücret baskı araçlarını canlı tutmaktan daha farklı motivasyonları bulunan bilim insanları, bu tezin doğru olmadığının ısrarla altını çiziyor.
“YAPAY ZEKÂNIN İNSAN ZEKÂSINA YAKLAŞMASI ZOR”
Yapay zekâ uzmanlarından Yann LeCun ve birçok bilgisayar bilimcisine göre, yapay zekânın insani zekâya sahip olması yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Bu tür bir zekâ ve düşünme biçimine sadece yaklaşılması için bile oldukça uzun yıllara ihtiyaç var.
Bilim insanlarına göre yapay zekâ teknolojisi giderek daha karmaşık kararlar verebilir hale gelse bile, insanlar için yeni iş alanları ve otomasyonun daha etkin kullanıldığı bir üretim biçimi yaratacak.
Kaynak: Sputnik Türkiye​

 

Arşivler

X