Zorlu Bir Yolculuk için Hazır Olun!

basamaklar ve kadın
Kariyer

Zorlu Bir Yolculuk için Hazır Olun!

Hakan KORKMAZ – Tofaş CIO
Sevgili genç meslektaşlarım, çıktığınız yolculuk uzun, zorlu ve çok mücadele isteyen bir yol. Ama şunu da hiç unutmayın ki bir o kadar zevkli, yenilikçi ve sizlere çok parlak bir istikbal vaat ediyor.

Beni sorarsanız bugünlere hiç de kolay gelmedim. Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra bir yıl Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bölümü’nde okudum. Aynı dönem her gün İzmit’ten Üsküdar’a trenle gidip gelerek yaşadığım dershane süreci, orta öğretim başarı puanımın kırpılması gibi tüm olumsuzluklara rağmen İTÜ Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım.
Tabii ki her şey bununla bitmedi. Lisan eksiğimi kapatmak için 1416 sayılı yasa kapsamında, master ve doktara eğitimi burs sınavlarını kazanarak, önce ODTÜ sonra Michigan’da dil eğitimi aldım. Daha iyi bir kariyer için kendini geliştirmenin sonu yoktu. Lisans eğitimimi “Artifical Intelligence with Robotics” masterıyla tamamladım.
İş hayatına ilk olarak Erdemir Holding’de başladım. Sonrasında sırasıyla Karma, Connectus, Aksa, Akkök, Aktek gibi şirketlerde yer aldıktan sonra şimdi severek yaptığım işimi TOFAŞ’ta CIO olarak sürdürüyorum. 1980 yılında meslek lisesinde başlayan bu aşk; 1989’da İTÜ, 1992’de Michigan State’ten mezun olduktan sonra da hep aynı şekilde devam etti.
Genç arkadaşlarım size tavsiyem; çok çalışın. Hedefleriniz olsun, yeni şeyler öğrenmeye ve çok okumaya gayret edin. Tek yönlü değil çok yönlü olun. Unutmayın ki sadece mesleğinizde iyi olmanız yeterli değildir, sosyal yönünüzün de güçlü olması gerekir. Bu nedenle iletişim kanallarınız açık olsun, iyimser olun ama gerçekçiliğinizi kaybetmeyin. Bu ülkenin kaynakları başarılı insanları iyi yerlere getirmeye, onları desteklemeye yetiyor. Hiç merak etmeyin. Pozitif düşünmeyi, güler yüzlü olmayı ve etrafınıza enerji saçmayı ihmal etmeyin.
​Geriye baktığımda 26 yılın ne kadar hızlı geçtiğini görüyorum. Benim de sizler yaşında bir oğlum var. Kendisine çok farklı alternatifler sunmama rağmen, o çok bilinçli ve istekli olarak Bilgisayar Mühendisliği okumak istedi ve eğitimini devam ettiriyor. Ben işimi çok sevdim demek ki iyi bir rol model de olabilmişim ki oğlum da izimden geliyor. Meslektaşım oldu artık. Sizlerin de önü çok açık. Bu mesleğin geleceği geçmişinden çok daha parlak olacak. Buna can-ı gönülden inanıyorum. Çıktığınız bu yolda sizlere sonsuz başarılar diliyorum.

 

Arşivler