Klasik Muhasebe Out, ERP ile Yeni Nesil Muhasebe In

erp sembolü ve beyaz yakalı erkek
Muhasebe & ERP

Klasik Muhasebe Out, ERP ile Yeni Nesil Muhasebe In

Gün geçtikçe her sektör de kıyasa bir rekabet söz konusu olup, bu rekabet de bende varım diyebilmek için gerçekten güçlü bir finans döngünüz olması gerekir. Bu gerçek şirketlerin ne lokasyonu ne de farklı piyasa da olmaları fark etmemektedir.  Global bir pazardan bahsediyorsak ve teknoloji, internet gibi materyallerin yaygın kullanıldığı dönem de şirketler birbirleri ile etkileşimde olacak ve sınırların da kalktığı bir dünya da hayat sürüyoruz.

Gelelim operasyonel süreçlere, bu iş ve işlemlerin gerçekleşmesin de finansal gerçekler de tekrar karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak incelediğimiz de finansal yapıları güçlü olan şirketler öne çıkarken diğer firmalar, departmanların birbirinden kopuk olmasından dolayı, basit işlerin bile karmaşıklaştırılması, düzenin ve süreçlerin olmaması işleri daha da çok zorlaştırmaktadır. En basit örneği maliyetleri kontrol altına alamazsanız , % kaç kar ile satış yapacağınızı bilemezsiniz. İleriki zamanlarda ne kadar para geleceğini tahmin edemezseniz ödemeleriniz de cezalı durumlara düşebilir hatta tedarik zinciriniz yok bile olabilir. Bu da sizleri rekabet ortamın da geriye atacaktır.
ERP sistemi kullanmayan şirketlerin muhasebe departmanlarına bakınız sadece klasik muhasebe den öteye gitmez. ( Diğer departmanlar muhasebecilerin kullandıkları programı kullanmaz çünkü işlerine yarayacak bir modül yok !!!) Raporlama yapmazlar demiyorum çünkü raporlama yapabilecek bir sistemleri yok. Bu verileri Excel’e dahi aktarsalar arada yapılacak basit formül hataları bile sizi milyonlarca zarara uğratabilir. O dosyalar bozulabilir bu riskleri ileri yıllardaki hedefi olan şirketler almak istemezler. Açıkça izah etmek gerekir ise bir şirketin en yoğun, sürekli meşgul, kargaşası bitmeyen tek departmanıdır muhasebe 🙂 Muhasebecinizi aradığınız da ya vergi dairesinde ya noter de ya da günlerce rapor hazırlama içerisindedir. Şirketiniz de klasik muhasebe yapılıyor ve bir ERP sisteminiz yok ise batmaya mahkumsunuz demektir.
ERP sistemi kullanan şirketlere baktığımız da bakın muhasebe departmanına baktığımız da demiyorum şirketin geneline baktığımız da her departman bu ERP sistemini kullanmaktadır. Çünkü karmaşa yerine süreçlerin olduğu ve bunu bu sistem için de yürütmektedirler. Örnek vermek gerekirse Çalışan birinin şirkete alacağı bir kırtasiye gideri olsun bunu alabilmesi için ERP sisteminden talep oluşturması yeterlidir. Onayları tamamlandıktan sonra satınalma departmanına bu talep gider ve satınalma alımını yapar ve talep eden kişiye mail gelir şu gün şu saat sizde olacaktır gibi. Bu talep de faturaya yazılır faturayı girecek kişi bu talep numarası ile kayda alır. Şimdi bu süreçten en az 3 adet rapor çıkarabiliriz. 1) İlgili ay da yapılan talepler 2) Satınalma performansı ölçülür. 3) Muhasebesel raporu gibi. Peki ya klasik muhasebe tutan ERP sistemi olmayan şirket nasıl raporlasın raporlayamaz çünkü elinde datası yok.
Sonuç olarak geçmişte statik olarak devam eden muhasebe işlemlerinin, globalleşmenin getirdiği dinamizm ile bir yapıya bürünmüştür. Bu değişim giderek de artmaktadır. Maalesef şirketler bu global değişime ayak uydurabilmeleri için onların da değişmeleri gerekmektedir. ERP sistemleri bu değişimin ana unsurudur.
ERP sistemi olmayanlar ERP sistemlerine geçsin, Olan şirketler ise ERP sistemlerini geliştirsin.
Rekabette bir adım önde olmanız dileğim ile…

 

Arşivler

X