Kurumsal Yönetimde Yeni Kilometre Taşı: E-Genel Kurul (EGKS)

e genel kurul şeması
Muhasebe & ERP

Kurumsal Yönetimde Yeni Kilometre Taşı: E-Genel Kurul (EGKS)

Öncelikle E-Genel Kurul’dan önce genel kurulum nasıl yapıldığı ile ilgili süreçleri şöyle bir gözden geçirelim. Genel kurul sözleşme değişiklikleri, denetçi seçimi, faaliyet raporları ve kar dağıtımı, şirket feshi gibi kararların alındığı kuruldur. Genel olarak örneğin 2016 Mart ve Mayıs ayları 2015 yılı faaliyetlerine istinaden toplanmaktadır. Bunun öncesi çeşitli aksiyonların alınması gerekmektedir. Yönetim Kurulu Kararı alınarak Genel Kurul toplantısına çağrılacak kişilere davetiye gönderilir, gazeteye ilan verilir. Tabi ki birde Bakanlıktan Komiser gelmesi gerekmektedir. Genel kurulun yapılacağı yerin ve zamanın belirlenmesi, gündem ve YK kararları vb. evrakların hazır bulundurulması ve kopyalarının toplantıya katılacak kişilere gönderilmesi gibi süreçlerin, evrakların içinde kaybolup giderdik. 2013 yılında çalıştığım halka açık bir şirkette EGKS ile tanıştım.

MKK’nın geliştirdiği E-Genel Kurul, dünyada bir ilktir (bk. Financial Times). Ocak 2014’te İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda Gümrük Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun geliştirdiği Elektronik Genel Kurul Sistemi’ni (E-GKS) tanıtımını yapmıştır. Şuan için E-GKS sistemini Yeni TTK’yı Borsa’ya kote şirketlere zorunlu kılmıştır. Yönetmelikler uyarında 1 Ekim 2012’den sonra uygulama kapsamına alınmıştır. Kısa süre önce yaygınlaşmasına istinaden MKK resmi sitesin de global anlamda “Her Ülkede E-Genel Kurul” sloganı ile (E-GEM GOES GLOBAL) MKK ve Nasdaq işbirliği anlaşması sağlamış ve bu sistemimizi ihraç etmeye başladığımızı bilmenizi isterim. E-GKS süreci aşağıdaki şablon açıkça süreçleri anlatmaktadır.
https://egk.mkk.com.tr/egkweb/​ adresini ziyaret ederek aşağıda belirteceğim bilgilere ulaşabilirsiniz.- E-Genel Kurul Tanıtım Videosu
– İş Süreçleri
– Eğitim Klavuzları
– Sözlük
– Kontrol Listesi
– Sıkça Sorulan Sorular
-Sistem Gereksinimleri

Şimdi gelişen teknolojide şirket sahipleri ve yöneticileri şapkalarını önlerine koymalı ve bu gelişime ne kadar uyumlu oldukarını düşünmelidirler. En basit örnek vermek gerekirse, kullanmakta olduğumuz akıllı telefonlarımızla ufak bir uygulama yükleyerek hangi ülkede olursak olalım apar topar Genel Kurul yapılacak yere gelmeden kameralı görüntü ile katılabildiğinizi biliyor muydunuz?
Hayatımızın amacı hep araştırmak olmalı bu savıma istinaden makalem de detay bilgiye yer vermedim. Eksik bilgi vermek istemediğim için belirtmiş olduğum linkten ulaşmanızı umarım.
Bir başka teknolojik yenilikte buluşmak dileğiyle…

 

Arşivler